Blues mieszka w Polsce

kasiaro
15.09.2007 06:38

BB King,fot.AP

Dzień Bluesa to niepowtarzalna inicjatywa w skali światowej. Już po raz drugi 16 września w całej Polsce odbędą się koncerty, festiwale, wystawy plastyczne, radiowe audycje muzyczne, wspólne spotkania miłośników muzyki, oczywiście ściśle związane z bluesem.
 

 

   

 

W piątkowym "Metrze" mogliśmy przeczytać:

 

"Ma lekko nieświeży wygląd, nieco sklejone włosy i, rzecz jasna, od stóp do głów odziany jest w cokolwiek spracowany dżinsowy mundurek. Mniej więcej tak według społeczeństwa wygląda przeciętny zjadacz bluesa. A niesłusznie. Z pewnością są i tacy, ale bluesa słuchają wszyscy. Od dyrektorów wielkich firm - jego aktywnym sympatykiem jest na przykład jeden z szefów Polsatu, Bogusław Chrabota, który niedawno wydał nawet bluesowy album pod nazwą Yednoo - aż po tzw. zwykłych ludzi. Takich, którzy po pracy spotykają się i... grają. Dla czystej przyjemności. A co do wyglądu... Jak się ma naszkicowany wyżej wizerunek do takich elegantów, jak Eric Clapton czy B.B.King? Nijak. A muzycy to przecież wspaniali i wielcy. Data urodzin tego drugiego, 16 września, stała się nawet datą Polskiego Dnia Bluesa. W roku ubiegłym obchodzony był po raz pierwszy. Po dużym sukcesie postanowiono akcję powtórzyć i na stałe wpisać do naszego kalendarza."

(cały artykuł znajdziecie tutaj)

 

 

Zapytaliśmy Jana Chojnackiego, dziennikarza muzycznego oraz znanego miłośnika i popularyzatora bluesa, dlaczego organizowany jest w Polsce taki dzień i co będzie się wtedy działo:

 

 

Głównym założeniem inicjatywy Dnia Bluesa jest propagowanie muzyki bluesowej i muzyki czerpiącej inspiracje z bluesa w celu pokazania jej piękna i potencjału. A jest co pokazywać, ponieważ w Polsce na brak okazji do słuchania muzyki bluesowej nie powinniśmy narzekać. Niestety wiedzą głównie o tym tylko najbardziej zainteresowanie - blues jest bowiem nieobecny w większości mediów. Szkoda, ponieważ mamy się czym pochwalić:

 

 

Dokładny spis i opis wydarzeń z okazji drugiego Polskiego Dnia Bluesa znajdziecie tutaj.

 

 

 

  

POLECANE RADIA