Yach Film już w ten weekend

09.09.2010 14:50
Statuetka Yach

Statuetka Yach (Statuetka Yach)

Od piątku do niedzieli, 10-12 września, w Gdańsku odbywać się będzie kolejna edycja festiwalu polskich wideoklipów Yach Film.

Wczesna jesień to w Gdańsku już od lat czas teledysku. Nie inaczej będzie w tym roku - przez cały weekend miastem zawładnie kolejna edycja festiwalu polskich wideoklipów Yach Film. Ubiegłoroczne odświeżenie formuły bardzo dobrze zrobiło tej imprezie i choć wciąż domaga się ona dalszych zmian, przestała już być hermetycznym spotkaniem ludzi z teledyskowej branży.

Zyskują na tym oczywiście zwykli widzowie - to właśnie dla nich przeznaczona jest przecież większość imprez w festiwalowym programie. W pierwszej kolejności wymienić trzeba oczywiście te, które pozwalają zapoznać się z najlepszymi rodzimymi teledyskami, bo to przecież właśnie im poświęcone jest to całe przedsięwzięcie i to właśnie ich autorzy odbiorą na niedzielnej gali nagrody za swoje prace. Wszystkie nominowane prace będzie można obejrzeć - co zdarza się właściwie tylko na festiwalu - na wielkim ekranie, w kinie Neptun (Gdańsk, ul. Długa 57) w piątek od godz. 16.15. Zaraz potem, o godz. 18.15 rozpocznie się pokaz najciekawszych prac z ostatnich lat, w których wyraźnie odbija się to, co działo się w tym czasie w Polsce. Oprócz oglądania cudzych prac, podczas festiwalu będzie się można także nauczyć, jak tworzyć własne teledyski. Temu właśnie zagadnieniu poświęcony będzie cykl, odbywających się w sobotę, warsztatów pod hasłem "Muzycy tworzą filmy", które prowadzić będą m.in.: angielski muzyk i filmowiec Barry Adamson i Tymon Tymański.

Ale Yach Film to nie tylko teledyski. To także muzyka na żywo. A tej w tegorocznym programie z pewnością nie zabraknie. Co więcej - usatysfakcjonowani powinni być wielbiciele najróżniejszych gatunków. Muzyczną część festiwalu otworzy w sobotę, już o godz. 15.30 występ gdańskiej formacji Radio Bagdad, w której twórczości elementy punk rocka łączą się ze szczyptą takich gatunków jak indie rock czy reggae, a wszystko przyprawione jest na dodatek tekstami o wyraźnie społecznym nastawieniu. Wieczorem będzie można posłuchać wspólnego jam session muzyków uczestniczących w warsztatach, a na koniec dnia zaprezentuje się jeszcze L.U.C., artysta, który hip hopowe dźwięki łączy z dającymi do myślenia tekstami i sporą dawką wrażeń wizualnych. W niedzielę natomiast, w godzinach 12-18 na plenerowej scenie na ulicy Długiej, przed kinem Neptun, trwać będzie impreza pod hasłem Street Video Art, czyli seria występów młodych zespołów. W jej ramach zaprezentują się m.in. grupy: Gra Pozorów, Blue Jay Way i Forma. A więc nie ma wątpliwości - podczas Yach Filmu zdecydowanie będzie co oglądać, będzie też czego słuchać.

 

źródło: Co Jest Grane - Trójmiasto

 

POLECANE RADIA