Prefuse 73 z orkiestrą na zakończenie festiwalu Tauron Nowa Muzyka

18.06.2010 13:51
Prefuse 73

Prefuse 73 (Prefuse 73, fot.mat.prasowe)

Tegoroczna edycja Festiwalu Tauron Nowa Muzyka zakończy się mocnym akcentem - w Galerii Szyb Wilson wystąpi Prefuse 73 w towarzystwie tyskiej Aukso Orchestra.

Artysta działający już od 13 lat i kryjący się pod dziesiątkami pseudonimów nie ustaje w poszukiwaniach, które prowadzą go od zimnej, sterylnej elektroniki, nagrywanej pod szyldem Delarosa & Ashora, poprzez minimalistyczne, rockowo - folkowe kompozycje Savath & Savalas, po cieszący się ogromnym uznaniem fanów ikrytyki IDM-owy hip-hop Prefuse 73 i mistrzowski jazz nagrywany pod fikcyjnym imieniem Ahmada Szabo.

Jest to twórca obdarzony niesłychaną, muzyczną wyobraźnią, zdolny na przykład do ożywienia starych katalońskich pieśni i pokazania ich uroku słuchaczom wychowanym w zupełnie odmiennym środowisku muzycznym.

To właśnie ta cecha twórczości Herrena skłoniła organizatorów do zaproszenia na koncert finałowy jednej z najbardziej utytułowanych polskich orkiestr kameralnych - tyskiej Orkiestry Aukso, znanej ze współpracy z największymi rodzimymi jazzmanami - Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańką czy Michałem Urbaniakiem oraz otwarcia na najciekawsze rodzaje awangardy we współczesnej muzyce poważnej, co prowokuje porównania z legendarnym Kronos Quartet.

Ich występ u boku Guilermo Scotta Herena to fascynujące spotkanie europejskiej tradycji kameralnej i najciekawszych pomysłów we współczesnej muzyce elektronicznej, połączenie precyzji, jakiej wymaga prowadzenie całej orkiestry ze sztuką spontanicznego improwizowania dźwięków i przekształcania ich na żywo przy pomocy rozbudowanej maszynerii.

POLECANE RADIA