Jarboe w marcu wystąpi w Krakowie

Katarzyna Bugla
04.11.2014
Jarboe

Jarboe (jar)

1 marca w krakowskiej Fabryce wystąpi Jarboe. Supportować ją będzie Helen Money.

Najpierw była ekskluzywną call girl i - jak opowiadała w jednym z wywiadów - za niemałe pieniądze poznała największe możliwe upokorzenia, jakie wiążą się z tą profesją. Udało jej się z nią zerwać i wejść w świat muzyki. Dziś jest żywą legendą sceny niezależnej.

Nie wiadomo, ile ma lat. Pochodząca z Nowego Orleanu Jarboe La Salle Devereaux, jak naprawdę nazywa się artystka, swego wieku nie ujawnia. Nigdy nie chciała też mieć dzieci, bo uważa, że Ziemia jest przeludniona. Przez kilkanaście lat była w związku z Michaelem Girą i wraz z nim odpowiadała za największe sukcesy legendarnej grupy Swans. Śpiewała w niej i grała na klawiszach. Alkoholizm Giry położył kres formacji i ich związkowi. Szybko okazało się, że Jarboe świetnie daje sobie radę sama. Co więcej, ma niesamowite możliwości wokalne, pasujące do szerokiego wachlarza stylistycznego, od tanecznej elektroniki do ekstremalnego metalu. Od lat stacjonuje w Atlancie, a na koncie ma kilkadziesiąt płyt i ogrom kooperacji, choćby z Philem Anselmo, Justinem K. Broadrickiem, zespołami Byla, Neurosis, Jesu, Tool.

Koncert Jarboe poprzedzi pochodząca z Los Angeles Alison Chesley, używająca scenicznego pseudonimu Helen Money. Gra szeroko pojęty doom na wiolonczeli podłączonej do rozmaitych efektów. Tajniki gry na tym instrumencie Helen poznała dogłębnie na studiach na uniwersytecie w Chicago.

Współpracowała z Anthrax, Disturbed, Mono, Broken Social Scene, Bobem Mouldem. Gdy kuratorami słynnego festiwalu All Tomorrow's Parties byli Portishead, zaprosili właśnie Helen. Podobnie postąpili na późniejszej edycji imprezy muzycy Shellac (w tej kapeli gra słynny producent Steve Albini). Ostatnią solową płytą w dorobku Helen Money jest "Arriving Angels" z 2013 roku. To ją Amerykanka będzie promować w Polsce.

Bilety:

  • 55 zł przedsprzedaż,
  • 65 zł na bramce.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

POLECANE RADIA