Bloc Party, Janelle Monáe, Gogol Bordello, Nosowska i Public Enemy na Open'erze!

Małgosia Sońta
29.02.2012 22:35
Bloc Party

Bloc Party (Bloc Party, fot. mat. prasowe)

Janelle Monáe, Gogol Bordello, Nosowska, Public Enemy oraz Bloc Party dołączyli do składu Heineken Open'er Festival 2012.

Janelle Monáe dla jednych jest nową Grace Jones, innym wypełnia pustkę po nienagrywającej od lat Lauryn Hill, a jeszcze ktoś może dostrzegać w niej konkurencję dla Erykah Badu. Odkrywcą jej talentu był Big Boi, który pozwolił jej zaśpiewać w dwóch utworach na soundtracku do filmu "Idlewild". W 2007 roku artystka wydała EP-kę "Metropolis". Jej długogrający album, "The ArchAndroid", miał premierę trzy lata później. Przy obydwu dziełach wspierał ja Big Boi.

Choć kulturowo bliżej im do Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów, Gogol Bordello powstali w Nowym Jorku. W swej twórczości dowodzona przez Egunen'a Hütza formacja łączy punk rock i muzykę cygańską. Zadebiutowali w 1999 roku krążkiem "Voi-La Intruder". Przełomem okazał się jednak trzeci longplay, "Gypsy Punks: Underdog World Strike" i pochodzący z niego przebój "Start Wearing Purple". Rosnąca popularność przełożyła się także na znajomości Hütza, m.in. z Madonną. Muzyk wystąpił w fabularnym debiucie słynnej piosenkarki, a Gogol Bordello supportowali gwiazdę w czasie jej ostatniej trasy koncertowej. Na szczęście taki "romans" muzycy potrafili kontrować serią występów np. u boku System Of A Down. Ich ostatnia płyta to "Trans-Continental Hustle" z 2010 roku.

Nosowska pojawi się na festiwalu po raz pierwszy. Wokalistka wystąpi na Open'erze ze swoim UniSexBand w ramach promocji albumu "8". Ta ostatnia solowa propozycja artystki ukazała się we wrześniu 2011 roku i była promowana singlem "Nomada". Autorem tego, jak i pozostałych utworów jest Marcin Macuk, będący z Marcinem Borsem współproducentem całości.

Public Enemy są prawdziwą ikoną hip-hopu. Obok Beastie Boys i Run D.M.C. to najważniejszy zespół rapowy debiutujący jeszcze w latach 80. Społeczny aspekt działalności Public Enemy jest równie ważny jak wpływ na muzykę ostatnich 30 lat. Wydany w 1988 album "It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back" jest jednym z kamieni milowych muzyki popularnej. Płyta znalazła się na 48 miejscu listy 500. najważniejszych albumów wszech czasów przygotowanej przez dziennikarzy "Rolling Stone'a". Inne ważne pozycje w dorobku dowodzonej przez Chucka D formacji to "Fear Of Black Planet" z 1990 roku i "Apocalypse 91... The Enemy Strikes Black" z 1991 roku. Utwory "Bring the Noise", "Don't Believe the Hype", "Fight the Power", "Welcome to the Terrordome" czy "911 Is a Joke" to niewątpliwe klasyki gatunku.

Bloc Party powracają po ponad trzech latach koncertowego i studyjnego milczenia. Zadebiutowali w 2005 roku płytą "Silent Alarm", na której znalazły się przeboje "Helicopter" czy "Banquet". Krążek rozszedł się w nakładzie ponad miliona sprzedanych egzemplarzy i doczekał się wersji z remiksami, m.in. autorstwa M83 czy Ladytron. Kolejne wydawnictwa formacji to "A Weekend In The City" (2007) oraz "Intimacy" (2008). Obecnie zespół pracuje nad nowym albumem, którego fragmenty powinniśmy poznać podczas występu w Gdyni.

Wcześniej udział w imprezie potwierdzili Björk, Justice, The xx, Franz Ferdinand, SBTRKT, Julia Marcell, Bon Iver, Wiz Khalifa, Friendly Fires i Bat For Lashes.

Bilety dostępne są w cenach: karnety czterodniowe (4-7 lipca) - 370 złotych; karnety czterodniowe z polem namiotowym - 410 złotych; bilety dwudniowe (6-7 lipca)- 290 złotych; bilety dwudniowe z polem namiotowym - 330 złotych; bilety jednodniowe - 165 złotych.

Słuchaj radia - BLOC PARTY na tuba.FM

Zobacz również:

POLECANE RADIA