Doda kontra polski rząd

Maksymilian Kluziewicz
09.10.2017 10:07
Plejada - poegnanie lata

Plejada - poegnanie lata (KAPIF.pl)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu sprawdza właśnie, czy polski rząd, skazując piosenkarkę na 5 tysięcy złotych grzywny za słowa na temat Biblii dokonał naruszenia prawa do wolności opinii.

Od momentu, kiedy Doda szturmem wkroczyła do świata polskiego show-biznesu, prawdopodobnie nie było tygodnia, żeby w mediach nie pojawiła się jakaś wzmianka na jej temat. Jak sama mówiła podczas odbierania nagrody specjalnej na gali Plejady w 2017 roku, 70% tych informacji to kompletne plotki, jednak jak to się mówi - nieważne jak, ważne, żeby pisali. Teraz o gwieździe znów jest głośno, a wszystko za sprawą słów, które odbiły się szerokim echem w naszym kraju kilka lat temu. W 2010 roku artystka została skazana na 5 tysięcy złotych grzywny za obrazę uczuć religijnych, nazywając Apostołów "naprutych winem i palących jakieś zioła'', a także  dodając, że bardziej wierzy w istnienie dinozaurów, niż w prawdziwość słów zawartych w Piśmie Świętym.  

We wrześniu 2017 r. Trybunał zapytał polski rząd, czy w sprawie Doroty Rabczewskiej nie doszło do naruszenia wolności opinii, ponieważ powołując się na art. 10. konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, można dowieść, że "każdy ma prawo do wyrażania opinii''.

Korzystanie ze wspomnianych wolności może jednak podlegać ograniczeniom i sankcjom w "interesie bezpieczeństwa państwowego, integralności terytorialnej lub bezpieczeństwa publicznego ze względu na konieczność zapobieżenia zakłóceniu porządku lub przestępstwu, z uwagi na ochronę zdrowia i moralności, ochronę dobrego imienia i praw innych osób"

O obrazę uczuć religijnych piosenkarkę oskarżyli: szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak oraz senator PiS Stanisław Kogut. Polski rząd ma trzy miesiące na skierowanie odpowiedzi do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. 

Uważacie, że Doda słusznie została oskarżona o bluźnierstwo, czy raczej jest to przesadzony wyrok i powinien być jak najszybciej odwołany? 

Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: Malin

    0

    Niech sobie mówi co chce,tylko nie musi tego mówić na głos głupia ci@a

  • Gość: Padre

    0

    Polski rząd skazał?! Serio?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

POLECANE RADIA