W Polsce profanacja, a w Ghanie tradycja... Oto ostatnia taneczna droga zmarłego

Ewelina Pietruszka
10.08.2017 14:31
Pogrzeb w Ghanie

Pogrzeb w Ghanie (youtube.com)

Pogrzeb niczym wesele, kolorowe trumny, tańczący żałobnicy - tak wygląda uroczystość pożegnania zmarłego w Ghanie. Skorzystanie z zaproszenia na pogrzeb w tym państwie może być wstrząsem dla niejednego obcokrajowca.

W krajach afrykańskich obrzędy pogrzebowe znacznie różnią się, od tych z którymi mieliśmy styczność. W niektórych częściach Afryki oznaką smutku i żalu jest obcięcie palca, a w innych taniec i śpiew. Ghańczycy wierzą, że zmarły odszedł od Krainy Żywych, do Królestwa Przodków, jednak duchowe odejście członka rodziny, nie oznacza, że nie jest aktywny w życiu rodzinnym. Rodziny często decydują się na pochówek blisko domu rodzinnego nieboszczyka, dzięki temu może ingerować w podejmowane decyzje.

Przygotowania do ceremonii trwają miesiącami, a niektóre nawet rok. Bez problemu okazałością pogrzeby dorównują ślubom, są nawet droższe. Biały jest kolorem żałobnym, a wszyscy żałobnicy ubrani są w identyczny strój, uszyty z tego samego materiału. Na ceremonię są zaproszeni wszyscy, im więcej tym lepiej. Wierzy się, że im liczniejsza liczba osób przyjdzie na pogrzeb, będzie śpiewać, tańczyć i modlić się, tym krótszą drogę będzie musiał przejść zmarły. Karawaniarze nie odstają od reszty żałobników. Tak samo jak wszyscy zgromadzeni tańczą, trzymając trumnę na swoich barkach.

Ceremonię prowadzi DJ, który dba o dobre samopoczucie żałobników. Muzyka jaka im towarzyszy to hip-hop, reggae i pop. Tańce mogą trwać całą dobę. DJ jest bardzo ważną postacią podczas ceremonii, bez niego nie mogłaby się odbyć. To od niego zależy jak będą bawić się żałobnicy i czy sprawi przyjemność zmarłemu w jego ostatniej drodze. DJ wzbudza szał wśród kobiet i zazdrość w mężczyznach. Jego strój odpowiada upodobaniom muzycznym, obowiązkową częścią stroju są ciemne okulary.

Trumny odzwierciedlają życie zmarłego, jeżeli był kierowcą chowany jest w trumnie o kształcie samochodu. Jeżeli był fanem używek, może zostać pochowany w trumniennej wersji butelki piwa bądź papierosa. Ghańczycy wierzą, że od chwili pochówku trumna staje się nowym domem zmarłego dlatego musi być on piękniejszy niż dotychczasowy. Te oryginalne trumny kosztują 500-600 dolarów.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

POLECANE RADIA