Te muzyczne fakty Was zaskoczą...

Karolina Mazgaj
23.05.2017 15:08
Jimi Hendrix

Jimi Hendrix (Jimi Hendrix)

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy najbardziej zaskakujące fakty o gwiazdach rocka, o których dotąd nie mieliście pojęcia. Od Jimiego Hendrixa do Beatllesów, dowiedz się tego czego o ich życiu i twórczości jeszcze nie wiedziałeś!

Wojskowy epizod Jimiego Hendrix'a

Jimi Hendrix z całą pewnością na kartach muzycznej historii zapisał się jako jeden z najlepszych gitarzystów wszechczasów. Był jednym z głównych artystów podczas festiwalu Woodstock, słynął zresztą ze swojego zamiłowania i oddanie kulturze hipisowskiej i związanymi z nią używkami. Niewielu jednak wie, że w wieku 19 lat po tym jak został przyłapany na kradzieży samochodów zamiast odsiadywania 2 lat w więzieniu dostał możliwość wstąpienia do wojska. Tam wcielony został do oddziału spadochroniarzy. Jednak jego służba nie trwała długo. Hendrix notorycznie zasypiał na wartach, potrzebował stałego nadzoru przełożonych i podobno "nie był w stanie potrzyma inteligentnej rozmowy". Po zranieniu kostki został odwołany ze służby.

Rosyjski fanclub The Beatles

W związku z zaciętą walką z imperialistycznym zachodem w sowieckiej Rosji muzyka kultowe zespołu była całkowicie zakazana. Dlatego też rosyjscy fani Beatlesów zmuszeni byli do słuchania ulubionego zespołu na rentgenowskich zdjęciach. Przy niewielkim nakładzie pieniężnym zapasowe kopie płyt były nadrukowywane na zużyte zdjęcia rentgenowskie, które podziemne rzesza fanów pozyskiwały z szpitalnych koszy na odpady. Takie nagrania często nazywane były "muzyką na kościach".

Tom Waits mistrzem pantomimy.

Muzyk Tom Waits niewątpliwie jest człowiekiem wielu talentów. Sam pisze swoją muzykę i teksty, ma na swoim koncie ponad dwadzieścia nagranych albumów, a także kilkanaście ról filmowych. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że wśród tak wielu talentów Waitsa jest również sztuka pantomimy. Podobno podczas obiadowych imprez Waits miał kiedyś zwyczaj naśladować jednego z najwybitniejszych mimów świata francuza Marcela Marceau. Jego występy trwały nawet 40 minut i zawsze kończyły się kilkuminutowym aplauzem ze strony jego "widowni".

Ekspresowy album The Beatles

Zespół z Liverpoolu to dzisiaj jeden z najbardziej rozpoznawanych i kultowych zespołów minionego wieku. Wielu fanów dobrze, zna historia pierwszych kroków Beatlesów w świecie muzyki. Znana jest historia tego jak wytwórnia Decca odrzuciła ich demo, by zainwestować w zespół Tremeloes, który okazał się totalną klapą. W międzyczasie The Beatles podpisali umowę z wytwórnią EMI. Mało znanym faktem jest jednak to, że po podpisaniu kontraktu swoją pierwszą płytę "Please please me" dzisiejsze legendy rocka nagraly w zaledwie 12 godzin. Oznacza to, że każdy kolejny utwór nagrywali co 72 minut.

Agent Cash

Prawdziwy król muzyki country Johnny Cash znany jest szerokiej publiczności dzięki swoim osiągnięciom w dziedzinie muzyki. Za wkład włożony w rozwój artystyczny i swoją twórczość został nawet odznaczony amerykańskim Narodowym Medalem Sztuki. Jednak swojej ojczyźnie przysłużył się głosem nie tylko dzięki swoim piosenkom. W latach pięćdziesiątych Johnny Cash pracował dla amerykańskich sił lotniczych jako operator radiowy na terenie Niemiec, gdzie odpowiadał za przechwytywanie wojskowych transmisji sowieckich. W ten sposób Cash został jednym z pierwszych amerykanów, który dowiedział się o śmierci Józefa Stalina w 1953 roku.

Zobacz także

POLECANE RADIA