Muzyka rozłożona na czynniki pierwsze - zagadka z widmem akustycznym

Victoria Banach
04.05.2017 13:54
fala dźwiękowa

fala dźwiękowa (www.pixabay.com)

Jeżeli kiedykolwiek chciałeś wziąć udział w "Jaka To Melodia?", to ta zagadka jest dla Ciebie idealna! Wprowadzamy mały haczyk - zamiast nutek, zgadujemy piosenki tylko za pomocą takich oto grafik. Muzyczni geniusze łączcie się! Spróbujcie odgadnąć, co to za utwór. Gwarantujemy, że z pewnością go znacie i lubicie.

Od czego się zaczęło?

"Name That Tune", to amerykański teleturniej, sprawdzający wiedzę muzyczną uczestników. Swoją premierę miał w 1952 roku na antenie stacji NBC. Formuła programu była ogromnym hitem i pomysł podłapały inne zagraniczne stacji, między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Rosji, Brazylii, Wietnamie, a także w Polsce. U nas program nazywa się "Jaka To Melodia?" i emitowany jest w TVP1 od niemalże dwudziestu lat - pierwszy odcinek puszczono na wizji 4. września 1997 roku. Prowadzącym od samego początku jest Robert Janowski. Zadaniem zawodników jest rozpoznawanie na czas utworów muzycznych i podanie ich tytułów. W każdym odcinku teleturnieju bierze udział 3 uczestników i rozgrywany jest w czterech rundach. Rodzimą wersję od tej amerykańskiej różnią występy gwiazd na końcu odcinka oraz krótkie wstawki muzyczne po poprawnych odpowiedziach. Mimo tylu lat na antenie, program wciąż ogląda codziennie około 3. milionów widzów.

To może po jednej?

"Jaka To Melodia?", to doskonały program dla muzycznych omnibusów. Mają możliwość popisać się nie tylko ogromną wiedzą, ale także doskonałym refleksem. Najlepszym dotychczas graczem jest pan Tomasz Bednarek, który wygrał finał w... 3 sekundy! 34-letni obecnie mężczyzna pochodzi z Łodzi i w programie wziął udział 10 razy. Do swoich występów w programie przygotowuje się długo i rzetelnie. Jak mówi rekordzista, finałowe piosenki można odgadnąć nawet w 2 sekundy, ale jak na razie nie podjął się poprawy swojego wyniku. Ciekawe, czy gdyby rzucić wyzwanie muzycznym ekspertom jak Hirek Wrona czy Elżbieta Zapędowska, to daliby radę wygrać finał w 2 sekundy?

Wielkie emocje nie tylko dla uczestników

Zapewne każdy, kto oglądał przynajmniej jeden odcinek programu "Jaka To Melodia?", może się zastanawiać, czy wszystkie zawarte umieszczane w nim elementy są specjalnie naszpikowane kiczem. Niejednokrotnie uwagę widzów przykuwają nie gwiazdy w nim występujące, lecz tak zwani "mistrzowie drugiego planu". Kolorowo ubrani, uśmiechnięci od ucha do ucha osoby w studio bardzo często łapią naszą uwagę jakimś nietypowym zachowaniem. Doskonałym przykładem jest młody chłopak, który dzięki swojemu entuzjazmowi wywołał nie mały szum wokół siebie.

"Szalony tancerz" zrobił taką furorę wśród widzów i w internecie, że dostał nawet zaproszenie do "Pytania na Śniadanie". Okazuję się, że chłopak nazywa się Wiaczesław przyjechał z Ukrainy, by studiować w Polsce. Obejrzał przypadkiem odcinek "Jaka To Melodia?" i tak mu się spodobał, że postanowił wziąć udział w programie - choćby tylko na widowni.

Jeżeli z kolei ktokolwiek z Was miał ochotę sprawdzić swoją wiedzę muzyczną, to mamy dla Was doskonałą zagadkę! Na podstawie jedynie obrazu zapisu muzycznego, odgadnijcie tytuł piosenki.

Jaka To Melodia - wersja hardwww.demotywatory.pl

POLECANE RADIA