Miałeś wypadek, jesteś po operacji? Powinieneś słuchać dużo muzyki!

Victoria Banach
27.04.2017 14:03
Muzyka i relaks

Muzyka i relaks (pixabay.com)

Wielu z nas uważa muzykę za relaksującą. Pomaga nam podczas stresujących momentów i odwraca nam uwagę od rzeczy, które nam "dokuczają". Muzyka ma tak pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, że powstała dziedzina medycyny poświęcona leczeniu muzyką, nazwana muzykoterapią. Nie zdziwi Was więc poniższe odkrycie dokonane przez brytyjskich lekarzy.

Jakie cuda może zdziałać muzyka?

Wiadomo, że operacja, to bardzo stresująca sytuacja i obciążająca zarówno ciało, jak i umysł. Zespół brytyjskich lekarzy z Uniwersytetu Brunel oraz Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie przeprowadziło serię badań w celu ustalenia, czy muzyka potrafi złagodzić ból. Podczas 72 prób na blisko 7000 pacjentów sprawdzano, czy słuchanie muzyki przed, podczas i po operacji łagodzi ból i przyspiesza proces leczenia. Okazało się, że badani odczuwali zdecydowanie mniejszy stres i niepokój, nie potrzebowali wielu leków przeciwbólowych i szybciej dochodzili do siebie po zabiegu.

Muzyczna narkoza - skuteczna metoda?

Pacjentów proszono, by zabrali ze sobą jakieś odtwarzacze z muzyką. Każdego z 7000 podawano konkretnym warunkom - słuchawki bez muzyki, biały szum, brak terapii muzycznej, bądź pełne "leczenie muzyczne". Co ciekawe, nie ma większego znaczenia, czy chory słucha muzyki przed, podczas lub po zabiegu, ALE wyniki tych, którzy relaksowali się przed operacją były minimalnie lepsze. Największy wpływ miała muzyka, którą ludzie wybierali sobie sami, jednak jej rodzaj - pop, rock, country - nie zmieniał trendów w badaniach. Mimo wyraźnego wpływu na ból czy stres, metoda ta nie skraca pobytu w szpitalu. Pozytywne wyniki nie wystarczyły, by podjąć tę metodę jako codzienną praktykę. Wynika to zapewne ze sceptycyzmu profesjonalistów co do autentyczności badań, a także budżetu koniecznego do wprowadzenia takiej opcji na co dzień.

Muzyka na zdrowie!

Nie tylko podczas pełnej narkozy można skorzystać z tej nowatorskiej metody. Pacjenci, którzy muszą być świadomi podczas operacji, jak na przykład podczas różnych zabiegów na mózgu, wykazywali większą podatność na puszczaną im muzykę. Zdecydowanie mniej się bali, bardziej się relaksowali, a poziomy stresu były niskie. Jak sami mówili, muzyka pozwalała im przestać myśleć o bieżącej sytuacji i nie martwić się niczym. To nie pierwszy raz, kiedy wykorzystano muzykę w celach leczniczych. Stosuje się ją, by pomóc ludziom z demencją starczą i Alzheimerem, jest przydatna w leczeniu depresji oraz - o dziwo - utrzymuje zdrowe serce. Zacznijmy zatem dbać o swoje zdrowie już dziś i słuchajmy dużo muzyki!

Więcej o:

POLECANE RADIA