To już pewne. Eurowizja 2017 bez Rosji i prawa do transmisji!

Victoria Banach
20.04.2017 14:55
Ukraina blokuje uczestnictwo Rosji w konkursie Eurowizji. Julia Samojłowa

Ukraina blokuje uczestnictwo Rosji w konkursie Eurowizji. Julia Samojłowa (Channel One / TV / East News)

Konkurs Piosenki Eurowizji, to organizowana od 1956 roku europejska impreza muzyczna, w której biorą udział przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. Mimo rywalizacji, konkurs głównie miał na celu wspólną zabawę i jednoczenie ludzi. Jednak w tym roku wokół Eurowizji zrodziła się pewna konkurencja.

Eurowizja 2017 wyklucza Rosjan

Eurowizja 2017 odbędzie się na Ukrainie, ponieważ w zeszłym roku konkurs wygrała reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów, Jamala, utworem "1944". Fakt, że kolejna impreza odbędzie się właśnie tam, bardzo nie podobał się Rosji od samego początku. Kryzys rozpętał się w marcu, ponieważ Julia Samoiłowa, reprezentantka Rosji, dostała zakaz wjazdu na teren Ukrainy. Wszystko dlatego, że w 2015 roku wystąpiła na Krymie po tym, jak Rosja zaanektowała półwysep. Wokalistka nie ukrywa także swoich antyukraińskich poglądów. Europejska Unia Nadawców (EBU) wykluczyła Rosję z udziału w tegorocznej edycji konkursu Eurowizja 2017, ponieważ mimo podjętych mediacji i krytyki obu stron (zarówno Rosjan, jak i Ukrainców, którym groziło odebranie tytułu gospodarza), Rosji nie pasowało żadne zaproponowane wyjście. W rezultacie występ reprezentantki nie będzie możliwy. Co więcej, Rosjanie nie będą mogli obejrzeć ŻADNEGO występu Eurowizja Rosja na ekranach swoich telewizorów w Pierwyjm Kanale. EBU wydało na swojej stronie oficjalne oświadczenie o tym zajściu i uzasadniło swoją decyzję twierdząc, że  sytuacja międzynarodowa zaprzecza podstawowym ideom przyświecającym konkursowi Eurowizja 2017.

Eurowizja Rosja i jej historia

Eurowizja Rosja występuje od 1994 w konkursie. Na podium znaleźli się ośmiokrotnie - na trzecim miejscu w 2003, 2007 i 2016 roku, na drugim w 2000, 2006, 2012 i 2015 roku, a w 2008 roku wygrali konkurs wystawiając reprezentanta Dimę Biłana z utworem "Believe", dzięki czemu w 2009 roku byli gospodarzami 54. Konkursu Eurowizji.

Kasia Moś na Eurowizja 2017

Podobnie jak Rosja, Polska na Konkursie Piosenki Eurowizja występuje od 1994 roku. Najwyższym wynikiem, jakim osiągnęliśmy kiedykolwiek, było drugie miejsce, które wywalczyła Edyta Górniak piosenką "To Nie Ja" właśnie podczas debiutanckiego występu Polski w konkursie. Później o zwycięstwo próbowali walczyć różni wokaliści, między innymi Justyna Steczkowska, zespół Ich Troje, Cleo i Donatan, Kasia Kowalska, Mietek Szcześniak, a w 2016 Michał Szpak, który zajął ostatecznie 3. miejsce (według głosów widzów). W tym roku, wytypowano Kasia Moś, która zaśpiewała piosenkę Kasia Moś - Flashlight. Piosenkarka nie kryje smutku związanego z decyzją o wykluczeniu Rosji. Kasia Moś najbardziej smuci się z powodu fanów, którzy nie są niczemu winni, a nie będą mieli szansy obejrzeć żadnego występu. Miejmy nadzieję, że Kasia Moś - Flashlight i jej "latarka" przyświecą nam drogę ku zwycięstwu.

Więcej o:

POLECANE RADIA