Pentatonix grają Queen. Oto "Bohemian Rhapsody" w nowej odsłonie!

Victoria Banach
08.04.2017 13:06
Freddie Mercury

Freddie Mercury (DB)

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby "Bohemian Rhapsody". Nie ma też wątpliwości, że coverów tego utworu jest całe mnóstwo. Zespół Pentatonix postanowił dołożyć do całego szeregu różnych wykonań także i swoją wersję. Czym wyróżniają się spośród setek innych nagrań? Przeczytaj i sprawdź!

Pięć głosów = Pentatonix

Pentatonix, to amerykański zespół w skład którego wchodzą Avi Kaplan (bas), Scott Hoying (baryton)Kirstin Maldonado (mezzosopran)Kevin Olusola (saksofon, wiolonczela, beatbox) i Mitch Grassi (kontratenor). W 2011 wygrali program "The Sing-Off" i od tamtej pory wydali już pięć albumów. Ostatni, "PTX, Vol. IV - Classics", miał premierę 7. kwietnia, a pierwszym utworem promującym ich płytę jest cover "Bohemian Rhapsody" zespołu Queen. Co czyni zespół Pentatonix takim wyjątkowym? Otóż, są zespołem a capella i wszystkie dźwięki, które słyszymy w ich utworach wydają oni sami, bez pomocy żadnych instrumentów. Tak jest też w przypadku ich adaptacji piosenki Queen. Wyśpiewali nawet solo gitarowe! W skromnym klipie, bez zbędnych rekwizytów, siedzą i tańczą wokół kanapy, dzięki czemu mamy szanse skupić się na magii, którą tworzą.

Co z tą rapsodią?

"Bohemian Rhapsody", to jeden z największych hitów wszech czasów. Napisany przez Freddiego Mecury'ego na płytę "A Night At The Opera" z 1975 roku. Co ciekawe, łączy w sobie elementy rockowego kawałka, ballady operowej, a także - podobnie jak w wersji Pentatonix - część a capella. Utwór był od początku do końca projektem wokalisty, co potwierdzali pozostali członkowie zespołu, i był wynikiem jego fascynacji operą. Tekst "Bohemian Rhapsody" był obiektem wielu spekulacji i teorii. Niektórzy interpretują słowa piosenki w kontekście dzieciństwa wokalisty, jako nawiązanie do opuszczenia rodzinnego kraju, a według innych wersji jest to opowieść o samobójcy ściganym przez demony albo przedstawienie zdarzeń poprzedzających egzekucję. Mercury zapytany w wywiadzie o sens utworu stwierdził, że tekst jest niczym więcej niż przypadkowym zbiorem słów, które się rymują. Jednak często zaznaczał, że woli by odbiorcy interpretowali jego utwory samodzielnie.

Nie pierwsi, nie ostatni.

Zespół Panic! At The Disco chętnie wykonuje legendarny utwór. Podczas ich popisu na Festiwalu Reading w 2015 szalały tłumy i wszyscy, bez wyjątku, śpiewali wraz z zespołem. Choć do oryginału z pewnością im daleko, to trzeba przyznać, że poradzili sobie nie najgorzej z tym trudnym zadaniem.

W 1992 roku tę piosenkę zdecydował wykonać wspólnie dość nietypowy duet, w postaci Axla Rose'a oraz Eltona Johna. Ich występ można było oglądać na stadionie Wembley w Londynie na koncercie poświęconemu pamięci Freddiego Mercury'ego.

Jedno jest pewne, nikt nigdy nie będzie w stanie wykonać tego tak, jak Freddie i Queen - są niedoścignionym ideałem.

POLECANE RADIA