Muzyczne puzzle, czyli co można zrobić z okładkami płyt...

Victoria Banach
06.04.2017 14:03
kolaż okładek

kolaż okładek (oddee.com)

Niedawno mieliśmy okazję obejrzeć serię żenujących okładek płyt zespołów grających metal i muzykę chrześcijańską. Dzisiejszym kolażom daleko jednak do żenady. Za tymi ciekawymi sklejkami stoi artysta Christian Marclay.

Oczy decydują

Niegdyś, kiedy albumy nie były dostępne do przesłuchania na internecie, o wyborze płyty często decydowała kreatywna, ciekawa, czy nietypowa okładka. Im "fajniejsza" okładka, tym chętnie ktoś ją kupi. Nieznany Ci dotychczas zespół miał szansę zwrócić Twoją uwagę jedynie opakowaniem. Teraz, mimo łatwo dostępnych darmowych singli i płyt, wciąż możemy znaleźć obrazy zdobiące przody płyt. Okładki, to nie tylko zachęta do kupna, ale także reprezentują zespół.

Głowa Bowiego, ręce Madonny, nogi Jacksona

Każdemu podoba się co innego. Jak więc pogodzić gusta wszystkich? Stworzyć kolaż! Zważywszy, że różne rzeczy zdobią okładki, jak na przykład goły tors, czy same nogi, czasami ręce trzymające różnorakie przedmioty, to łatwo jest "ulepić" nowy twór. Takie płytowe puzle wyglądają naprawdę niezwykle. Czasem wychodzą ciekawe "zamiany ról". Mężczyźnie dokłada się damskie nogi na obcasach, a kobiecie umięśnione bicepsy. Za sprawą takiego kolażu powstał też rekordowo długi gryf gitarowy - sklejono ze sobą siedem okładek, na których widniały inne części gryfu. Artysta wykorzystał okładki różnych muzyków z odmiennych gatunków muzycznych. W dziełach można znaleźć między innymi Jima Morrisona, Michaela Jacksona i nawet Davida Bowiego. Dzięki temu projektowi mamy też okazję pomyśleć o ciekawych kolaboracjach - Tom Jones śpiewający Boba Marleya albo Bon Jovi wykonujący jakiś utwór U2. Sztuka zapewnia nam nieskończenie wiele możliwości.

Zrób To Sam

Jako że teraz najczęściej słuchamy muzyki na telefonie czy komputerze, to płyty powoli odchodzą do lamusa. Warto jednak poszukać starych płyt u siebie w domu i samemu pobawić się w artystę. Wystarczy wybrać kilka ciekawych okładek, które mogłyby ze sobą współgrać i spróbować stworzyć zupełnie nową osobę. Nie ma żadnych zasad czy ograniczeń. Im bardziej absurdalny efekt końcowy, tym lepiej!

Kolażowy geniusz

Christian Marclay, to amerykański artysta zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki, między innymi jest DJem oraz fotografem i grafikiem. Jego prace często zajmują się tematyką muzyczną. W 2011 magazyn Newsweek nazwał go jednym z najważniejszych współczesnych artystów. Za najważniejsze dzieło uważa się jego 24-godzinny montaż wideo "The Clock". Swój projekt okładkowy wypuścił w 2012 roku.

POLECANE RADIA