Bob Dylan w końcu odbierze swojego Nobla

Victoria Banach
30.03.2017 06:51
Akademia Szwedzka ogłosiła, ze Bob Dylan w końcu zaakceptuje przyznaną mu kilka miesięcy temu Nagrodę Nobla w tym tygodniu. Odbierze prestiżową nagrodę "przy okazji", ponieważ ma w tym czasie zaplanowane koncerty w Szwecji.

Laureatem Literackiej Nagrody Nobla został amerykański wokalista Bob Dylan. Wokół wyboru powstało sporo kontrowersji, ponieważ spekulowano, że piosenkarz odmówi przyjęcia tego wyróżnienia. Stroniącego od mediów artystę ogłoszono laureatem nagrody w październiku 2016, a on sam o swoim zwycięstwie milczał kilka tygodni. Nobla otrzymał w dziedzinie literatury, jak pierwszy piosenkarz na świecie, za "stworzenie nowych poetyckich wyrażeń w ramach amerykańskiej tradycji muzycznej". Oświadczył, że nie będzie obecny na ceremonii wręczenia w grudniu, ponieważ ma w tym czasie wcześniejsze zobowiązania. Napisał tylko wiadomość do Szwedzkiej Akademii dziękując za nagrodę i przepraszając za nieobecność. Zamiast Dylana zjawiła się Patti Smith, która wykonała jego "A Hard Rain's A-Gonna Fall".

"Dobra wiadomość jest taka, że Akademia Szwedzka oraz Bob Dylan postanowili się spotkać w ten weekend. Akademia wręczy wtedy dyplom oraz medal oraz pogratuluje mu literackiego Nobla. Całe wydarzenie będzie skromne i media nie będą obecne - tylko sam Dylan i członkowie Akademii, zgodnie z życzeniami Pana Dylana." - napisała Sara Danius, sekretarz Akademii na osobistym blogu.

Piosenkarz nie wygłosi przemówienia będąc w Szwecji. Jest zobowiązany jednak wysłać nagranie swojego przemówienia do określonego czasu. Jeśli tego nie zrobi, to utraci swoją nagrodę pieniężną w postaci 8 milionów koron szwedzkich.

Bob Dylan, to amerykański artysta obecny na scenie od lat 60-tych. Nagrał takie hity jak "Mr. Tambourine Man", "Just Like a Woman", "Like a Rolling Stone" czy "Knockin' on Heaven's Door". Na swoim koncie, poza Literacką Nagrodą Nobla, ma 12 Nagród Grammy, 1 Oscara oraz 1 Złotego Globa. Wydał też kilka książek i obrazów.

POLECANE RADIA