Brit Awards 2017: Brytyjczycy rozdali nagrody!

Victoria Banach
23.02.2017 13:00
Robbie Williams w teledysku do utworu

Robbie Williams w teledysku do utworu "Party Like A Russian" (screen z YouTube)

Brit Awards, to corocznie przyznawane nagrody brytyjskiego przemysłu fonograficznego rozdawane od 1977 roku. 22 lutego w Londynie wręczono te prestiżowe statuetki po raz 37. Jak co roku, wieczór wypełniony był licznymi wystąpieniami muzycznymi, ogłoszono zwycięzców w kategoriach, a także tradycyjnie uhonorowano ikonę.

Triumfatorzy wieczoru

Decyzje o zwycięzcach podejmuje akademia, w skład której wchodzą przedstawiciele wydawnictw muzycznych, menedżerowie, promotorzy, dziennikarze muzyczni czy też dystrybutorzy płyt. Statuetek do rozdania jest 13, z czego dwie, to nagrody specjalne - Icon Award oraz Global Success, a w jednej - Teledysk Roku - zwycięzcę wybierają widzowie. Decyzją akademii, na Brit Awards 2017, solowymi artystami roku zostali David Bowie i Emelie Sande, a najlepszym zespołem ogłoszono The 1975. Rzekomy odwet na Zaynie Maliku w formie piosenki Little Mix, "Shout Out To My Ex", stał się singlem roku. Przełomowym artystą okazał się Rag'n'Bone Man, znany z hitu "Human". Brit Awards nie ograniczają się tylko do gwiazd muzycznych z wysp. Poświęcono 3 kategorie dla wokalistów z zza granicy. Do zdobycia są statuetki zarówno dla Artystki, Artysty, jak i Zespołu Roku - Świat. W tym roku, zwycięzcami są Beyonce, Drake oraz A Tribe Called Quest. Globalnym Sukcesem BRITS wybrano Adele, która na tegorocznych galach nagród bez wątpienia jest doceniana. Do tej pory statuetek Icon Award rozdano dopiero 3, włącznie z tegoroczną, którą otrzymał Robbie Williams. Piosenkarz ma już na swoim koncie aż 18 nagród brytyjskiej akademii, najwięcej zdobytych dotychczas. Fani Teledyskiem Roku uznali wideo One Direction do kawałka "History".

Muzyczna oprawa wieczoru

Gale muzyczne zawsze wypełnione są licznymi występami gwiazd. W tym roku, na scenie mogliśmy zobaczyć Bruno Marsa wykonującego piosenkę "That's What I Like" oraz Katy Perry śpiewającą swój najnowszy hit "Chained To The Rhythm". Ed Sheeran wystąpił aż z 2. piosenkami, "Shape Of You" i "Castle On The Hill". Na estradzie pokazali się także laureaci wybranych kategorii, a dokładniej Artystka Roku, Emeli Sande, zwyciężczynie Singla Roku, Little Mix, i The 1975 z tytułem Zespołu Roku. Wszystkie tegoroczne ceremonie łączy wspólny element honorowania zmarłych artystów. Brit Awards poświęciły czas na upamiętnienie George'a Michaela. Hołd legendzie należycie oddał Chris Martin, wokalista zespołu Coldplay, który wykonał jego utwór "A Different Corner". Przyznano także 2 pośmiertne nagrody dla Davida Bowiego. Syn Ziggy'ego Stardusta, po wzruszającej przemowie, odebrał w imieniu ojca statuetkę za Album Roku za płytę "Blackstar", natomiast Michael C. Hall, aktor grający główną postać w musicalu inspirowanym Bowiem, "Lazarus", przyjął nagrodę za Artystę Roku.

40 lat minęło, jak jeden dzień

Brit Awards towarzyszą nam już 40 lat. Przez ten czas zdarzyło się wiele ważnych momentów popkultury, wpadek i niejednokrotnie wywołano kontrowersję. Jedną z takich chwil miała miejsce w 1990, ponieważ to właśnie w tym roku na BRITS Freddy Mercury po raz ostatni pokazał się publicznie przed śmiercią. W 1997 roku, Geri Halliwell ze Spice Girls wystąpiła w kultowej już sukience imitującej brytyjską flagę. Wtopa, która miała miejsce stosunkowo niedawno, bo w 2015 roku, "uciszyła" wiecznie rozgadanego Kanye Westa. Podczas występu na żywo na Brit Awards, raper po raz pierwszy wykonał "All Day", który dla widzów był właściwie niemym koncertem, ponieważ ze względu na wulgarny język piosenka została w większości wyciszona. Wzbudziło to wielkie oburzenie telewidzów, którzy nie mogli w pełni cieszyć się wykonaniem."Chained To The Rhythm" Katy Perry, spadł ze sceny budząc jednocześnie strach i śmiech. Mimo wielu przeróżnych sytuacji, gala BRITS wciąż cieszy się ogromną popularnością i prestiżem.

Posłuchaj: Robbie Williams

Posłuchaj: Radio Pop/Rock

POLECANE RADIA