Kolekcjonerzy płyt CD strzeżcie się! Epidemia "zgniłych" płyt.

Victoria Banach
09.02.2017 14:49
płyty

płyty (Fot. Diomedia)

Płyty były sprzedawane konsumentom jako praktycznie niezniszczalne dyski, ale prawda jest bardziej skomplikowana, czego przykładem jest zjawisko disc rot. "Disc rot" - co w dosłownym tłumaczeniu znaczy "gnicie płyt" - to proces, w którym treść płyt CD i DVD powoli zanika w miarę upływu czasu. Sprawdź, czy dla Twoich nośników już nie jest za późno.

Objawy "disc rot"

Zmiany bardzo często wyglądają niewinnie. Zdarza się, że jak plama po kawie - zauważalne przebarwienie, którego z jakiegoś powodu nie można się pozbyć. Czasem wyglądają jak małe nakłucia zrobione pinezką na powierzchni płyty. Bywają też przypadki, że cały dysk zmienia kolor. Te pozornie przypadkowe znaki są niestety symptomem rozkładu i mogą mieć wpływ na to jak odtwarzają Twoje nośniki lub po prostu zupełnie je 'wyczyścić'. Najczęściej w takim momencie można się najzwyczajniej pożegnać z ulubionym albumem czy grą. W poniższym filmiku widać jak może się objawiać "disc rot" i jak wpływa na odtwarzanie.

Praktycznie niezniszczalne

W 1988 przeprowadzono próbę trwałości płyt z wytwórni Nimbus i już wtedy zbadano też problem disc rot. Z wyników wypływał wniosek, że większość krążków zacznie autodestrukcję w przeciągu 8-10 lat. Rzecznik EMI Music skomentował to wtedy mówiąc "Przypuszczam, że jeśli by przejechać nożem po płycie, to zniszczysz go, tak samo możesz ją zniszczyć gasząc na niej cygaro, ale możesz wylać dżem nie wyrządzając żadnych szkód". Wyniki i komentarz właściwie zupełnie przeczą temu, jak reklamowane był płyty.

Kogo najbardziej dotyczy problem?

"Disc rot" jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla archiwistów, jak i kolekcjonerów. W 2010, pewien bloger na stronie gier wideo, Generation RF, sfrustrowany serią zamówień, w których gry dotarły do niego z pewnymi oznakami "disc rot", wystosował odzew do społeczności kolekcjonerów gier, wzywając ich by pilnować się odnośnie tego problemu. Należy sprawdzać swoje płyty CD, ponieważ nawet jeśli jest to tylko jedna mała kropka, to oznacza ona uszkodzenia, które nie mogą już zostać naprawione. Żaden proces usuwania zarysowań nie przywróci utraconych danych. Krążek jest trwale uszkodzony i prawdopodobnie stan ten będzie się pogłębiać. Jeżeli zbierasz jakiekolwiek płyty, to z pewnością można powiedzieć, że "disc rot" jest problemem, który czyha na Ciebie.

Alternatywa dla delikatnych nośników

Całe szczęście jest alternatywa dla płyt CD. Do łask wracają winyle, które ostatnimi znowu stały się modne. Coraz więcej współczesnych wykonawców dodatkowo wydaje też "oldschoolowy" nośnik. Minusem może być koszt takiego krążka - jest co najmniej o połowę droższy od standardowego dysku. Jednak warto zainwestować i nie przejmować się "disc rot", bo kwota wymiany całej kolekcji zwykłych płyt wyniesie nas dużo więcej.

Komentarze (2)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • ejek666

    Oceniono 2 razy -2

    "Całe szczęście jest alternatywa dla płyt CD" to oczywiście dyski SSD i zewnętrzne HDD :)
    Winyl to sentyment, ale to jakby z powodu gnicia papieru powrót do glinianych tabliczek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

POLECANE RADIA