Wiesz już jak muzyka działa na rośliny. A chcesz wiedzieć jak działa na zwierzęta?

Daria Łojek
02.02.2017 10:46
Foczka uratowana w Chałupach

Foczka uratowana w Chałupach (Facebook.com/fokarium)

Wiedziałeś o tym, że psy mają pewne gatunki muzyczne, na które reagują lepiej, a na niektóre nerwowo? Z kolei bardzo ciężko jest przykuć uwagę kota ludzką muzyką, dlatego naukowcy opracowali pewne utwory, które z łatwością mogą to zmienić.

Jak wiemy, muzyka działa na rośliny w następujący sposób - reagują one na bodźce mechaniczne. Dźwięk jest falą akustyczną, fizycznym bodźcem jak np. dotyk. Rośliny pozbawione są słuchu, ale jakoś odbierają te dźwięki. Jeszcze to zależne jakie dźwięki. Muzyka klasyczna działa na nie w dobry sposób, sprawiając, że dodatkowo rosną, a za rockiem, czy metalem nie przepadają za bardzo. A jak to jest ze zwierzętami?

Jednak muzyka klasyczna i...


W schronisku Frederick County Animal Control and Pet Adoption Center położonym w miasteczku o nzawie Frederick w stanie Maryland zwierzaki mają możliwość wsłuchania się w muzykę klasyczną stworzoną przez najpopularniejszych kompozytorów. Prezentowana im muzyka wpływa na nie kojąco, uspokaja je i pomaga w zasypianiu. Jest to potrzebne czworonogom, które czuję się spięte i zdenerwowane w takim miejscu. Dodatkow, pracownicy schroniska doszli do kolejnego odkrycia. Oprócz tego, że psy reagują pozytywnie na muzykę klasyczną, to dodatkowo miło im jest przy muzyce relaksacyjnej. Dźwięki ptaków, szum drzew czy pluskanie wody, również wpływa na nie w pozytywny sposób. A dodatkowo, takie wyciszeni sprawia, że prościej im będzie się zaaklimatyzować w nowym domu.

Ale nie

W 2002 roku psycholog Deborah Wells przeprowadziła badania, gdzie ich przedmiotem były psy. Ale spokojnie! Badała jak różne gatunki muzyczne wpływają na te kochane czworonogi. Wnioski są jasne - muzyka klasyczna działa lepiej na psiaki, niż popularna, czy nawet rozmowa z człowiekiem. Mimo wszystko, dalej nie wiadomo które instrumenty są najbardziej przyjazne dla zwierząt. A jak reagowały na heavy-metal? Jak autorka badań przyznaje - nerwowo. Zaczynały szczekać i biegać po całej klatce.

Koty też reagują na muzykę

W przypadku tych zwierzaków sprawa była trudniejsza, bo jest nie wiele gatunków muzycznych, na które koty reagują. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin stworzyli specjalną muzykę, tylko dla nich! Jest ona oczywiście inna od tej naszej, ponieważ koty słyszą w innych częstotliwościach. Włączenie im jej sprawiło, że koty zaczęły się interesować i ocierać o głośniki.

POLECANE RADIA