Jak muzyka działa na rośliny?

Daria Łojek
30.01.2017 21:10
Czy to w ogóle możliwe? Rośliny, choć są piękne i umilają nam krajobrazy od zawsze wydają się czym co nie może czuć niczego. A jednak! I one potrafią wziąć ze słuchania muzyki to co najlepsze i np. urosnąć dzięki niej

Do takich zaskakujących wniosków doszedł Sir Jagadis Chandra Bose indyjski fizyk i fizjolog, który poświęcił swe życie na studiowaniu zachowań roślin w różnych środowiskach, i nie tylko!

Rośliny jak ludzie.


Udowodnił on min. że w aspekcie reagowania na muzykę, rośliny są podobne do ludzi. Jak i my, reagują na środowisko wewnętrzne takie jak światło, temperatura, czy hałas. Eugene Cabene, kanadyjski inżynier zrobił doświadczenie, gdzie pszenicy włączył muzykę skomponowaną przez Bacha. Jaki był tego efekt? Pszenica urosła  o 66% więcej, niż tak, której nie włączono żadnej muzyki. Ale prawdziwą pionierką w dziedzinie eksperymentów na muzyce i roślinach jest Dorothy Retallaks, która to odkryła, że aby wspomóc wzrost roślin najlepsza jest muzyka klasyczna, podczas gdy rock sprawia, że cierpią. To zaskakujące odkrycie zostało dokonane już w latach 70. Do serca to, jak muzyka wpływa na rośliny wzięła sobie Królewska Orkiestra Filharmoniczna z Londynu, która nagrała nawet płytę, specjalnie dla roślinnej części publiczności. Trwa ona 45 minut i zawiera fragmentu utworów Mozarta. Została wykonana w sali koncertowej w Cadogan Hall przed dosyć specyficzną publicznością, bo złożoną z samych roślin, a było ich około stu, różnych gatunków.

Jak to działa?

Rośliny reagują na bodźce mechaniczne. Dźwięk to fala akustyczna, fizyczny bodziec jak np. dotyk. Rośliny pozbawione są słuchu, ale jakoś odbierają te dźwięki, które do nich dochodzą. Nie jest wiadomym dokładnie jak, ale ich reakcja jest delikatna i długotrwała.

Więcej o:

POLECANE RADIA