Dlaczego niektóre piosenki nie potrafią nam "wyjść" z głowy?

Daria Łojek
26.01.2017 11:10
Słuchawki dla graczy

Słuchawki dla graczy (fot. olly/shutterstock.com)

Na pewno nie raz przyłapałeś siebie na nuceniu piosenki, która "siedzi" Ci w głowie. Pół biedy, jeżeli jest to piosenka artysty, którego cenisz, a jego utwór Ci się podoba. Niestety, zdarza się i tak, że w ucho wpada Ci utwór, który nijak ma się do twoich preferencji muzycznych. Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy z American Psychological Association.

Najczęściej utwory, które nas prześladują z języka angielskiego są określane mianem "earworms", czyli "robaki uszne". Są to zwykle szybsze, ogólne utwory dosyć łatwe do zapamiętania z powodu na prostej melodii. Ze względu na odstępy czasu, takie jak powtórzenia, odróżniane są od typowych piosenek pop, które zostały poddane wstępnym badaniom.

Jakie to piosenki?

Na przykład "Bad Romance" Lady Gagi, czy "Can not Get You Out Of My Head" Kylie Minogue (swoją drogą, ten utwór pasuje tutaj jak żaden). Najnowsze badania wykazały to, żeby dany utwór utkwił nam w głowie mu posiadać niespodziewany skok, dużą liczbę powtarzających się nut lub zadziwiające interwały. "Robaki uszne" charakteryzują się dynamiką, z podstawowymi i znanymi melodiami, jak na przykład "Twinkle, twinkle little star"

Badania są oparte na podstawie w internetowej ankiety, która została przeprowadzona w latach 2010-2013. Na podstawie trzech tysięcy odpowiedzi została wyegzekwowana lista piosenek, które są "robakami usznymi":

1. Lady Gaga: "Bad Romance"

2. Kylie Minogue: "Can't Get You Out of My Head"

3. Journey: "Don't Stop Believin'"

4. Gotye: "Somebody That I Used to Know"

5. Maroon 5: "Moves Like Jagger"

6. Katy Perry: "California Gurls"

7. Queen: "Bohemian Rhapsody"

8. Lady Gaga: "Alejandro"

9. Lady Gaga: "Poker Face"

Jak widać na liście króluje Lady Gaga! Ciekawe, jak to się ma do wyników innych badań, gdzie została wybrana najpopularniejsza piosenka wszech czasów, pamiętacie? Została nią "Wannabe" zespołu Spice Girls, której nie ma na tej liście.

POLECANE RADIA