Zdradź mi jakiej muzyki słuchasz, a powiem Ci jak głupi jesteś

Weronika Gazda
24.01.2017 13:36
Słuchawki Sony 'h.ear on' i szalikokaptury RISK made in Warsaw. Na zdjęciu Klara Kowtun

Słuchawki Sony 'h.ear on' i szalikokaptury RISK made in Warsaw. Na zdjęciu Klara Kowtun (mat. prasowe / Szymon Brzóska (Style Stalker))

Podobno najinteligentniejsi ludzie słuchają Beethovena. Tak, to prawda. Jednak nie ma co ukrywać, że w dzisiejszych czasach mało kto wybiera twórczość tego legendarnego artysty. Nie od dziś wiadomo, że gusta muzyczne odzwierciedlają osobowość, ale pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, że sporo mówią również o inteligencji. Zanim rozkręcisz na full swoje głośniki, lepiej sprawdź, do której grupy należysz. Może jednak nie warto chwalić się ulubionym repertuarem?

Pewien amerykański naukowiec, Dr Virgil Griffith, wykazał, że każdy artysta muzyczny usytuowany jest na specjalnej planszy, mówiącej o poziomie inteligencji swoich słuchaczy. Według jego badań wszystko wskazuje na to, że fani rapera Lila Wayne'a i Beyonce nie grzeszą rozumem. Natomiast po przeciwnej stronie, poza legendarnym muzykiem, jakim jest Beethoven, uplasowali się wielbiciele Sufjana Stevensa, Counting CrowsRadiohead oraz U2.

Skąd te wnioski?

Cały wachlarz gatunków muzycznych, do których dobierani są odpowiedni odbiorcy zmusza do refleksji nad tym, na jakiej podstawie następuje widoczny podział między słuchaczami? Ile razy nurtowało Was pytanie, czy gust muzyczny mówi coś o inteligencji? Pewnie bardzo często, ale odpowiedzi jak nie było, tak nie było. Ale już jest!

Amerykański uczony przeprowadził test, zorganizowany przy pomocy Facebooka. Zaprosił znajomych z różnych amerykańskich uczelni, aby ściągnęli 10 ulubionych piosenek. W ten sposób dla każdego uniwersytetu stworzył listę 10 najczęściej słuchanych zespołów. W późniejszym etapie projektu udało mu się uzyskać wyniki egzaminów wstępnych SAT i ACT dla poszczególnych szkół i wszystko stało się jasne.

Test muzycznyhttp://musicthatmakesyoudumb.virgil.gr/

Test muzycznyhttp://musicthatmakesyoudumb.virgil.gr/

Test muzycznyhttp://musicthatmakesyoudumb.virgil.gr/

Sprytne połączenie

Trudno określić jak rzetelne są wyniki badań przeprowadzonych przez Dr Virgila Griffitha, dlatego może bezpieczniej byłoby nie sugerować się nimi zbyt mocno i pozostać wiernym swoim ulubionym kompozycjom i twórcom muzycznym. Przecież muzyka to zabawa, która ma łączyć, a nie dzielić! Ewentualnie, gdyby badania jednak okazały się całkowicie zgodne z rzeczywistością, dla zachowania równowagi, warto przeplatać twórczość Beethovena i U2 z Green Day, a nawet Beyonce.

POLECANE RADIA