Jak długo wytrzymałbyś bez telefonu i internetu?

Daria Łojek
02.01.2017 17:30
Radni po raz pierwszy będą obradować zdalnie.

Radni po raz pierwszy będą obradować zdalnie. (AGNIESZKA SADOWSKA)

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Dzień, tydzień, miesiąc? O ile życie bez kontaktu z wirtualnym światem dla wielu nie jest czymś niezwykłym, dla innych, najczęściej, jest to koniec ich, rzeczywistego, świata.

W Rosji przeprowadzono eksperyment, którego wyniki, nawet jak na świadomość tego, że trudno się nam obejść bez telefonu czy internetu w tych czasach - są szokujące.

Uczestnicy i zasady.

W doświadczeniu udział wzięli bardzo młodzi ludzie w wieku od 12 do 18 lat. Mieli spędzić, w odosobnieniu, osiem godzin mając dostęp do takich rozrywek jak czytanie, granie na różnych instrumentach, gry planszowe czy rysowanie. Nie mogli, oczywiście, korzystać z internetu, telefonu, a także z telewizora, radia czy innych gadżetów. Pieczę nad dziećmi sprawowała autorka eksperymentu, która z zawodu jest psychologiem rodzinnym. Postawiła hipotezę, która zakładała, że dzieci szukają rozrywki na zewnątrz, nie znają świata wewnętrznego i nie potrafią zajmować się sobą. W doświadczeniu wzięło udział 68 osób, a ile dotrwało do końca? Tylko trzy osoby. Co się takiego działo w trakcie, z tymi młodymi ludźmi, że nie potrafili przetrwać ośmiu godzin bez elektroniki?

Przerażające wyniki.

W trakcie trwania eksperymentu zanotowano, że trzy osoby pomyślały o samobójstwie, pięć dostało ataku paniki, a u 27 osób wystąpiły takie objawy jak: bóle brzucha, mdłości, nadmierne pocenie, zawroty głowy, drżenie, a praktycznie każdy uczestnik zaznał uczucia strachu.

Eksperyment przetrwało dwóch chłopców i jedna dziewczynka, która notowała wszystko co czuła podczas trwania eksperymentu. Kiedy pani psycholog, która nad wszystkim sprawowała uwagę, przeczytała jej zapiski, nie mogła uwierzyć w to, co czyta. Ze względu na to, co było w nich zawarte, nie zostały one udostępnione. Czym zajmowali się uczestnicy podczas eksperymentu? Na przykład:

-jedna dziewczynka modliła się

-rozwiązywali krzyżówki

-pisali wierszę lub prozę

-jeden chłopiec poszedł do wesołego miasteczka i kręcił się na karuzeli przez trzy godziny

-układali Lego

-myli się

-gimnastykowali.

 

Kiedy eksperyment się zakończył, 14 osób zaraz, zalogowało się w portalach społecznościowych, 20 zadzwoniło do przyjaciół, trzy do rodziców. Reszta zajęła się oglądaniem telewizji lub grami komputerowymi.

 

Przerażające, prawda? Tym bardziej, że w eksperymencie wzięli udział ochotnicy. A wy, co o tym myślicie?

Więcej o:

POLECANE RADIA