Brązowe banany nie takie straszne. Wręcz przeciwnie - są bardzo zdrowe!

Daria Łojek
21.12.2016 16:00
Banany

Banany (fot. Pixabay)

A my, unikamy ich jak diabeł wody święconej. Okazuje się, że niepotrzebnie!

Żółte banany w brązowe kropeczki często napawały nas obrzydzeniem (już nie mówiąc o czarnej końcówce!). Po prostu, wiele osób stwierdza, że są już w fazie rozkładu i nadają się tylko do wyrzucenia. Okazuje się, że niepotrzebnie! To właśnie brązowe banany są najzdrowsze.

Popularne banany

Co jest przyczyną, że banany są tak popularne? W Stanach Zjednoczonych Ameryki, jest to najczęściej spożywany owoc. Amerykanie sięgają po niego częściej, niż po jabłka i pomarańcze razem wzięte. Banany zawierają w sobie wiele składników odżywczych, witamin i błonnik, a ponad to sacharozę i fruktozę, czyli naturalne cukry. Taka kombinacja, odpowiada preferencjom wielu ludzi.

Najchętniej sięgamy po żółte banany, podczas gdy to te, z brązowymi plamkami mają najlepsze świadczenia zdrowotne.

Co nam oferują banany z brązowymi plamami?

Chyba nie musimy przypominać, że są niezawodnym źródłem energii, przez to ile składników odżywczych w sobie zawiera? To bardzo ważne, ale przede wszystkim zwalczają komórki nowotworowe. A właściwie - wzmacniają nasz system odpornościowy do walki z nimi. Japońscy naukowcy odkryli, że brązowe plamki banana zawierają substancję zwaną TNF, i to właśnie ona jest odpowiedzialna za walkę z rakowymi komórkami. Owe plamki zawierają potas, który pomaga regulować ciśnienie krwi. Badania P. K. Whelton i jej współpracowników, wykazały, że zwiększenie dziennego spożycia potasu pomaga w obniżaniu ciśnienia skurczowego o 3 mm/Hg i rozkurczowego o prawie 2 mm Hg. Mało wam i nadal nie jesteście przekonani do jedzenia plamiastych bananów? To czytajcie dalej! Mimo, że zbliżają się święta, a śnieżna pogoda nam dopisuje, to na pewno jakieś pozostałości po jesiennej chandrze zostały. I w tym wypadku, pomogą Ci banany z brązowymi plamami. Ma to związek z serotoniną, zawartą w naszym mózgu. Odpowiada ona za uczucie szczęścia. Kropkowane banany zawierają w sobie trypofan, który przez nasze ciała jest zmieniany w serotoninę, a co za tym idzie - te niezwykłe owoce pomagają nam w walce z depresją.

Mam nadzieję, że przekonaliśmy was do kropkowanych bananów. Może nie wyglądają za pięknie, ale od kiedy to wygląd zewnętrzny jest ważniejszy od wewnętrznego?

Więcej o:

POLECANE RADIA