Seksomnia, czyli dziwny wybryk ludzkiej psychiki

Kamil Bekier
17.11.2016 14:35
123RF.com

123RF.com (123RF.com)

Na świecie istnieje wiele uciążliwych chorób, o których istnieniu nie mamy pojęcia lub po prostu ich występowanie należy do rzadkości. Niezwykłe dolegliwości, które dla osób chorych stają się powodem do wstydu, w rozumowaniu ludzi zdrowych zaliczają się do ciekawostek lub rzeczy odrealnionych. Do takich zjawisk należy seksomnia, czyli nieświadomy udział w aktach seksualnych podczas snu.

''Zespół Morfeusza''

Seksomnia należy do chorób odkrytych stosunkowo niedawno. Wszystko za sprawą kanadyjskich naukowców, którzy dokonali tego w 1996 roku, charakteryzując przypadek jako formę parasomnii. Jej odłam charakteryzuje się nieświadomymi aktami seksualnymi, takimi jak masturbacja lub seks z osobą znajdującą się w pobliżu. Do nieobliczalnych zachowań dochodzi podczas snu, kiedy organizm zaczyna regenerować siły. Seksomnia jest zjawiskiem bardzo rzadkim, gdyż dotyczy ona wyłącznie 1% populacji. Problem związany z zachowaniem kierowanym niekontrolowanym popędem płciowym dotyczy w szczególności mężczyzn, zazwyczaj pomiędzy 20-tym a 40-tym rokiem życia. W Polsce zamiast nazwy seksomnia, częściej używa się określenia zespół Morfeusza, wymyślonego przez seksuologa, Zbigniewa Lwa-Starowicza.

Co jest przyczyną takiego zachowania?

Ludzie, którzy mieli do czynienia z seksomnią często podkreślają, że na wzrost zaburzeń miał wpływ dotyk partnera lub partnerki. Badacze zajmujący się leczeniem tego zjawiska podkreślają, że wraz z nim często w parze idą inne parasomnie, depresja, a także bezsenność i chrapanie. Występowanie tej rzadkiej choroby może pojawić się również u ofiar gwałtów czy osób nadużywających alkohol. Według relacji jednej z osób borykających się z tą anormalną dolegliwością, wpływ na nasilenie seksomnii może mieć także marihuana.

Sposoby leczenia

Zespół Morfeusza dotyka również osoby otyłe, mające problem z bezdechem podczas snu. W takim przypadku, specjaliści zalecają ruch oraz aktywność fizyczną. Ważna jest odpowiednia dieta, która powinna pomóc nam w zrucaniu zbędnych kilogramów. Przejście na zdrowy tryb życia wpłynie także na osoby chore, nadużywające używki. Mimo niedawnego odkrycia tej uciążliwej dolegliwości, dostępne są również leki pomagające nam jej w zwalczaniu. Powinniśmy jednak potraktować je jako ostatnią deskę ratunku, gdyż środki mogą wpłynąć negatywnie na nasz organizm.

Seksomnia i przestępstwo

Lunatykowanie połączone z niezamierzonym aktem seksualnym często prowadzi do przykrych konsekwencji. W 2005 roku, w kraju, w którym odkryto seksomnię, doszło do niezwykłego wydarzenia związanego z próbą gwałtu. Mieszkaniec Toronto próbował wykorzystać seksualnie kobietę podczas imprezy syto zakrapianej alkoholem. U sprawcy wykryto wspomnianą wcześniej chorobę, dzięki czemu został uniewinniony w 2008 roku. Podobna sytuacja przytrafiła się w Wielkiej Brytanii, gdzie mężczyzna, u którego stwierdzono rodzaj parasomnii, dokonał trzykrotnego gwałtu.

Choroba na wielkim ekranie

Parasomnia i jej rodzaje są również inspiracją w tworzeniu dzieł kinowych czy seriali telewizyjnych. Zaburzenia podczas snu związane z seksomnią możemy zaobserwować w 17-tym odcinku serialu ''Dr. House'', gdzie pacjentka popularnego szpitala cierpi na tą rzadką, wstydliwą chorobę. Temat wybryków ludzkiej psychiki i seksualności podjęto również w filmie ''Samochody, Pociągi i Samoloty'', reżyserii Johna Hughesa. Jeden z bohaterów produkcji zaczyna grę wstępną spowodowaną parasomnią, co wywołuję opór i niesmak jego towarzysza.

POLECANE RADIA