Kraków pożegna Leonarda Cohena

redakcja
16.11.2016 10:52
Leonard Cohen

Leonard Cohen (Eloy Alonso / REUTERS / REUTERS)

W niedzielę, 20 listopada o godzinie 18:00 na Rynku mieszkańcy Krakowa i artyści połączą swoje siły, aby pożegnać Leonarda Cohena, muzyka i poetę, twórcę utworów "Suzanne", "Dance Me To The End of Love", "I'm Your Man" czy "In My Secret Life".

Leonard Cohen był jednym z najwybitniejszym poetów i muzyków swoich czasów. Swoją karierę literacką rozpoczął w połowie lat 50., wydając tomiki poezji i powieści. Pierwszą płytę, "The Songs of Leonard Cohen" wydał dopiero w 1967 roku. Album okazał się wielkim sukcesem - to z niego pochodzą takie niezapomniane piosenki jak "Suzanne" czy "Sisters of Mercy". W Polsce artysta zyskał ogromną popularność w latach 80., przede wszystkim dzięki Maciejowi Zembatemu, który przetłumaczył wiele tekstów jego piosenek i prezentował je w polskiej wersji, wspólnie z gitarzystą Johnem Porterem.

Leonard Cohen wielokrotnie odwiedzał Polskę, począwszy od 1985 roku, kiedy to podczas kilku wyprzedanych koncertów opowiadał się po stronie "Solidarności". Następnie artysta regularnie powracał do naszego kraju w latach 2007-2013. Pod koniec października tego roku ukazała się ostatnia płyta muzyka, "You Want It Darker". Leonard Cohen zmarł 7 listopada w Los Angeles.

Kraków, w którym już w latach 80. odbywały się studenckie festiwale piosenek Leonarda Cohena, pragnie ponownie oddać mu hołd - poprzez wspólne wykonanie utworu "Hallelujah". Zgromadzeni na krakowskim Rynku wielbiciele poety, będą mieli okazję zaśpiewać jedną z jego najbardziej znanych kompozycji wraz z krakowskimi artystami oraz chórem pod batutą Stanisława Radwana. Na przybyłych będą czekały teksty utworu, w przekładzie Macieja Zembatego i Macieja Karpińskiego. Organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych, do przyniesienia lampionów, świeczek i zniczy.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Wydawnictwo Znak.

POLECANE RADIA