Dźwięki prosto z polskich gór - muzyka góralska już w Tuba.FM!

Kamil Bekier
04.11.2016 15:49
Muzyka góralska

Muzyka góralska (pixabay.com)

My, Polacy, słyniemy z dumy narodowej. Polska jest też krajem bardzo różnorodnym, jeśli chodzi o poszczególne regiony. Jednym z najbardziej charakterystycznych, są góry i zamieszkujący tam górale. Przepiękne, kolorowe stroje, oscypki, śliwowica i ciekawe góralskie melodie - to niezastąpione elementy tamtejszego krajobrazu. Muzyka góralska uznawana jest za muzykę folkową, bo wywodzi się z muzyki ludowej. Słychać w niej przede wszystkim kozy (dudy), piszczałki i gęśle (małe skrzypce). Cepry tak polubiły góralską muzykę, że przesiąknęła ona do ogólnopolskiej kultury. Można ją usłyszeć także w naszej stacji. Co prawda w nieco nowocześniejszej wersji, niż pieśni sprzed lat, ale prosto z gór... Od autentycznych górali!

Muzyka góralska - duma z pochodzenia

Górale mają we krwi talent muzyczny. Nie tylko wyśpiewują przyśpiewki, ale także grają charakterystyczne melodie i od najmłodszych lat, uczą się folkloru własnego regionu. Większość kapel z tamtych obszarów geograficznych, używa swoich tradycyjnych strojów jako kostiumy sceniczne. Najpopularniejszym nowoczesnym zespołem góralskim, jest Zakopower, którego założycielem jest Sebastian Karpiel-Bułecka. Ich mainstreamowa ekspansja sprawiła, że nie ma osoby, która nie nuciłaby utworu grupy noszącego tytuł "Boso". Oczywiście nadal istnieją zespoły, które zdecydowały się na bardziej klasyczne brzmienia, wśród których warto wymienić Trebunie Tutki i Baciary.

Muzyka góralska - tradycja w nowoczesnym wydaniu

Muzyka góralska brzmi równie dobrze w nowoczesnym wydaniu. Słynną grupą, łączącą tradycyjne brzmienie ze współczesnymi trendami, jest zespół Gooral. Ich ''Karczmareczka'' bije rekordy popularności, nie tylko na serwisach internetowych, ale cieszy się też niezwykłą renomą na koncertach. Do eksperymentów z dubstepem i innymi nowatorskimi gatunkami muzycznymi, swoje góralskie brzmienie postanowiła włączyć również grupa Future Folk. Efektem tego jest ich przebój ''Twarda Skała''.

POLECANE RADIA