Taylor Swift najlepiej zarabiającą kobietą w muzyce

Kamil Bekier
03.11.2016 09:29
Piosenkarka Taylor Swift w maju 2014 roku

Piosenkarka Taylor Swift w maju 2014 roku (REUTERS/LUCAS JACKSON)

Według magazynu Forbes, Taylor Swift jest obecnie najlepiej zarabiającą artystką w branży muzycznej. Wokalista wspięła się na sam szczyt rankingu, wyprzedzając takie gwiazdy światowych scen jak Adele czy Madonna. Młoda Amerykanka zrzuciła z tronu Katy Perry, która triumfowała w 2015 roku.

Taylor Swift prowadzi w zestawieniu Forbesa z imponująca sumą 170 milionów dolarów. Gwiazda muzyki pop zostawiła daleko za swoimi plecami rywalki, gromadząc ponad połowę więcej zysków od będącej na drugim miejscu Adele. Artystka na miano najlepiej opłacanej kobiety w branży muzycznej zapracowała głównie dzięki trasie 1989 Tour, której zyski oszacowano na ponad 200 milionów dolarów. Do trasy koncertowej należy dorzucić przychody ze sprzedaży płyt czy kolaboracji z takimi markami jak Apple, Coca Cola czy Keds. Swift poprawiła swój wynik sprzed roku o niebagatelną kwotę wynoszącą 90 milionów dolarów.

Srebrny medal trafił do brytyjskiej piosenkarki Adele, która zgromadziła na swoim koncie 80 milionów dolarów. W przeciwieństwie do Amerykanki, wokalistka z Londynu swój dorobek oparła w znacznej mierze na sprzedaży płyt. Jej krążek ''25'' został najlepiej sprzedającym się albumem w 2015 roku. Za jej plecami znalazła się Madonna z sumą 76.5 milionów dolarów. Tak dobry wynik, najbardziej doświadczona w rankingu gwiazda, zawdzięcza trasie Rebel Heart Tour. Ikona muzyki rozrywkowej za serię koncertów otrzymała 170 milionów dolarów.

Poza podium znalazły się między innymi takie znamienite artystki jak Rihanna czy Beyonce. Obie piosenkarki wydały swoje płyty w 2016 roku. Pierwsza z nich, zarobki utrzymała na poziomie 75 milionów dolarów. Na 4 miejsce rankingu, Rihanna wspięła się dzięki trasie koncertowej, zyskom z hitów radiowych oraz współpracy z Pumą, Samsungiem, Diorem oraz firmą Stance. Wartość zarobków Beyonce szacuje się na 54 miliony dolarów.

Taylor Swift na miejscu lidera zastąpiła Katy Perry, która w 2016 roku uplasowała się na szóstej lokacie. Rok wcześniej autorka hitu ''Dark Horse'' finiszowała na pierwszym miejscu rankingu z kwotą 135 milionów dolarów. Wszystko za sprawą tournée Prismatic World Tour, które przyniosło wokalistce rekordowe zyski. O pierwsze miejsce panie będą mogły konkurować już w przyszłym roku, gdyż Katy Perry poprzez swoje konto na Twitterze zapowiedziała muzyczną ofensywę, obejmującą nową trasę koncertową oraz premierowe nagrania.

POLECANE RADIA