Odnaleziono list Johna Lennona adresowany do Królowej.

Bartek Karlicki
29.10.2016 10:25
Odnaleziono list Johna Lennona adresowany do Królowej.

Odnaleziono list Johna Lennona adresowany do Królowej. (John Lennon)

Pewien szczęśliwy Brytyjczyk wśród kolekcji płyt trzymanych przez siebie na strychu odnalazł list Johna Lennona skierowany do Królowej Elżbiety II. Znalazca może mówić o szczęściu nawet jeśli nie jest wielki fanem ?Czwórki z Liverpoolu?, gdyż jego odkrycie warte jest 60 tys. Funtów!

Historia listu zaczyna się w 1965 roku, gdy Królowa Elżbieta II uhonorowała Beatlesów Orderem Imperium Brytyjskiego, jednym z najwyższych odznaczeń w Zjednoczonym Królestwie. Była to niezwykle kontrowersyjna decyzja, gdyż do tej pory przyznawano je wyłącznie bohaterom wojennym i szanowanym osobom publicznym.  Wprawdzie z dzisiejszej perspektywy nie ma niczego zaskakującego w nagradzaniu członków najsłynniejszego zespołu wszechczasów, ale w momencie przyznania orderu byli oni zaledwie idolami nastoletniej publiki.

Wszyscy Beatlesi z radością przyjęli decyzję Królowej, zdając sobie sprawę jaki spotkał ich zaszczyt. Wszyscy poza. Johnem Lennonem. Niepokorny muzyk od początku nie był przekonany, czy chce mieć coś wspólnego z państwowymi honorami, jednak wkrótce będąc w mniejszości ustąpił.

Przełom w naszej historii nastąpił w 1969, kiedy to niezadowolony z działań politycznych Wielkiej Brytanii artysta, postanowił  zwrócić Królowej przyznane mu wcześniej odznaczenie. Wtedy to właśnie John Lennon chwycił za pióro i napisał list, który ostatecznie znalazł się na strychu pewnego Brytyjczyka.

"Zwracam odznaczenie w proteście przeciwko uwikłaniu Wielkiej Brytanii w konflikt pomiędzy Nigerią i Biafrią, wsparciu Stanów Zjednoczonych w wojnie w Wietnamie, oraz spadku "Cold Turkey" na liście przebojów" - Taką treść zawierał napisany przez Lennona list.

Pojawiają się jednak wątpliwości czy został kiedykolwiek do Elżbiety II wysłany. Podejrzenia zrodził rozmazany podpis artysty.

"Jeśli piszesz do Królowej, chcesz żeby list wyglądał idealnie, nie chcesz żeby tusz był rozmazany. To sugeruje, że Lennon napisał drugą wersję, która została wysłana"- stwierdza w rozmowie z BBC ekspert w dziedzinie memorabiliów Darren Julien.

Bez względu na to, czy list dotarł do swojej adresatki, wciąż jest wiele wart. Nie wiadomo jeszcze jakie będą jego losy, ani czy anonimowy Brytyjczyk ukrywa coś jeszcze na swoim strychu.

POLECANE RADIA