Bob Dylan przerwał milczenie w sprawie Nobla!

Bartek Karlicki
29.10.2016 09:16
Bob Dylan przerwał milczenie w sprawie Nobla!

Bob Dylan przerwał milczenie w sprawie Nobla! (Bob Dylan)

Artysta, który dwa tygodnie temu został uhonorowany prestiżową nagrodą w dziedzinie literatury, w końcu odniósł się do całej sytuacji. Przyznaje, że ciężko jest mu uwierzyć w to co się wydarzyło i zapowiada swoją obecność podczas ceremonii wręczenia.

" shape="rect">Bob Dylan już od wielu lat był wymieniany jako jeden z głównych pretendentów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jego wygrana była jednak zaskakująca i wzbudziła wiele kontrowersji.  Sam zainteresowany zdawał się jednak ignorować fakt przyznania mu wyróżnienia, które otrzymał za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni". Podczas koncertu, który odbył się dzień po ogłoszeniu werdyktu Szwedzkiej Akademii, Dylan nawet nie wspomniał o swoim sukcesie.

Milczenie gwiazdora wzbudziło niemniejsze komentarze, co same jego zwycięstwo. Wytykano mu bycie niegrzecznym i aroganckim, jednak mimo to wciąż nie pojawiały się żadne komentarze ze strony laureata.

Jednak w końcu otrzymaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź Dylana. W krótkich słowach bard odniósł się do swojego sukcesu, zapewniając przy okazji, że stawi się na gali wręczenia jeśli starczy mu sił, jak również , że osobiste odebranie nagrody jest dla niego niezwykle istotne.

"Trudno w to wszystko uwierzyć. Bycie laureatem nagrody Nobla jest niesamowite. Któż mógłby śnić o czymś takim?" - wyznał autor "All Along The Watchtower".

Na pytanie dlaczego tak długo nie wypowiadał się w całej sprawie, odrzekł krótko - "właśnie to robię".

Fundacja Nobla na razie ostrożnie odnosi się do zapowiedzi pieśniarza. Na swojej stronie internetowej informują, że decyzja w sprawie udziału Dylana w jakimkolwiek wydarzeniu powiązanym z przyznaniem nagrody wciąż nie zapadła.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury od wielu lat wzbudza liczne kontrowersje. Pojawiają się głosy, że wyróżniane osoby zwyczajnie na nią nie zasługują, a Akademia pomija wartościowych twórców. Jako jeden z argumentów podaje się nazwiska wielkich pisarzy, którzy nigdy Nobla nie otrzymali np. James Joyce, czy Marcel Proust.

POLECANE RADIA