Wybrano najlepsze gitarowe solo wszech czasów

Kamil Bekier
07.10.2016 07:47
Led Zeppelin podczas ostatniego wspólnego występu - w londyńskiej hali O2 w 2007 r.

Led Zeppelin podczas ostatniego wspólnego występu - w londyńskiej hali O2 w 2007 r. (Fot. Warner Music Poland)

Znamy wyniki głosowania zorganizowanego przez magazyn "Classic Rock" na najlepszą gitarową solówkę wszech czasów. W rankingu na najwyższym stopniu podium uplasował się Jimmy Page z zespołu Led Zeppelin. Popis gitarzysty możemy usłyszeć w kawałku "Stairway To Heaven".

Solówka gitarzysty Led Zeppelin znalazła się wśród 100 wybitnych dzieł najlepszych rockmanów na świecie. W głosowaniu udział brało grono muzyków, czytelników oraz krytyków wyselekcjonowanych przez magazyn. Mimo ogromnego wyróżnienia, laureat podchodzi do sprawy z dystansem. Sam przyznaje, że od swojego nagrodzonego dzieła woli kilka innych solówek w swoim wykonaniu.

Czy "Stairway to Heaven" to moje najlepsze solo za czasów Led Zeppelin? Nie, ale jest cholernie dobre. Solo zostało zrobione bardzo szybko - tak naprawdę podkład już był, a bottleneck, który słyszycie, miałem założony przed solówką - wyznaje na ramach "Classic Rock" artysta.

Rockowa ballada brytyjskiego zespołu wydana została w 1971 roku i znalazła się na czwartym, studyjnym albumie zespołu. Hit muzyków Led Zeppelin był także przyczyną problemów grupy. W 2016 roku Jimmy Page oraz Robert Plant zostali pozwani za kopię riffu z kawałka "Taurus", skomponowanego przez Randy'ego Wolf'a.  Pomimo podobieństw pomiędzy "Stairway To Heaven", a utworem "poszkodowanego", zespół dopiął swego i wygrał w sądzie, udowadniając swoją niewinność.

Oto najlepsza piątka gitarowych popisów według magazynu "Classic Rock":

  1. Jimmy Page/Led Zeppelin - "Stairway To Heaven"
  2. David Gilmour/Pink Floyd - "Comfortably Numb"
  3. Don Felder i Joe Walsh/Eagles - "Hotel California"
  4. Allen Collins/Lynyrd Skynyrd - "Freebird"
  5. Jimi Hendrix/The Jimi Hendrix Experience - "All Along The Watchtower"

POLECANE RADIA