Fakty, dzięki którym jeszcze bardziej pokochacie swoje czworonogi!

Weronika Tołwińska
19.09.2016 17:34
Pies

Pies (Jaromir Chalabala / 123RF)

Najlepszy przyjaciel człowieka - drugi człowiek. Oczywiście, że nie, bo są nimi bez wątpienia psy, które jak nikt kochają ludzi i na każdym kroku potrafią okazać mu wdzięczność i miłość. Dlaczego więc psy, spośród wszystkich naszych pupili cieszą się aż takim zainteresowaniem - są po prostu niesamowite.

Psy - mądrzejsze niż Nam się wydaje

Uwielbiamy psy - małe i słodziutkie jak chihuahua, czy duże i dumne dogi niemieckie. Każde z nich, dają nam ogromną radość i satysfakcje, a przede wszystkim są naszymi przyjaciółmi. Jak wiele może łączyć ludzi i psy, dowiedli węgierscy naukowcy z Eötvös Loránd University. Na podstawie kilkudziesięciu badań, które pierwotnie miały na celu nauczyć psy grzecznego leżenia podczas tomografii komputerowej, odkryli, że nasze czworonogi rozumieją ludzką mowę. Naukowcy mówili do zwierząt, w dwojakiej tonacji - miłej i poważnej. Psy jednak reagowały tylko wtedy, gdy sens słowa zgadzał się z tonacja - potwierdziło to teorię, że reagują i rozumieją one słowa wypowiedziane w ich kierunku, a nie jak wcześniej myślano - jedynie ich intonację.

Psiak - najlepszym przyjacielem człowieka

Czasami gdy mamy "doła", a życie nie kręci się tak, jak sobie to wcześniej zaplanowaliśmy, stajemy się smutni i źli. Bywa... każdy ma chwilę zwątpienia. Psy, jako jedyne z nielicznych zwierząt, potrafią rozpoznać stan w jakim się znajdujemy - czy jesteśmy smutni czy weseli. Dzieje się tak, ponieważ potrafią one rozpoznawać ludzkie twarze. Naukowcy odkryli też fakt, że zwierzęta te potrafią utożsamiać dźwięki, z konkretnymi stanami emocjonalnymi. W innym eksperymencie dowiedziono, że czworonogi kochają ludzi - naprawdę. Eksperyment przeprowadzono na psach i ich właścicielach. Badania dotyczyły poziomu oksytocyny w organizmie - tzw. hormonu szczęścia. Po 15 minutowej, wspólnej zabawie jej poziom wzrastał zarówno u ludzi, jaki i u psiaków.

Psy - od The Beatles do kichania

Piosenka "A Day in the Life", pochodząca z repertuaru The Beatles, została wydana 1 czerwca 1967 roku. Co ciekawe utwór, posiada dwa odrębne teksty, napisane oddzielnie przez Johna Lennona i jego kolegę z zespołu Paula McCartneya. Pod koniec utworu McCartney dodał dźwięk, o bardzo wysokiej częstotliwości, który jest słyszalny tylko przez psy. Jeżeli chcecie sprawdzić co stanie się z Waszymi pupilami, koniecznie odpalcie ten numer.

Bawiące się psy, są równie słodkim widokiem, jak małe dzieci. Niekiedy gdy widzimy wspólnie biegające, bawiące się psy, słyszymy, że kichają. Pewnie niektórzy zastanawiali się, czy ich pies nie jest na coś uczulony. Otóż psy poprzez kichanie pokazują, że jest to tylko zabawa, a ich podgryzanie sprawia im ogromną frajdę. Komunikacja międzyludzka bywa trudna -ale w przypadku czworonogów, jest jeszcze bardziej zawiła.

POLECANE RADIA