Bollywood, czyli filmy, które zarabiają miliony dolarów

Anna Olesińska
09.09.2016 09:42
Bollywood

Bollywood (www.expatliving.sg)

Obok bollywoodzkich filmów nie można przejść obojętnie. Jedni je uwielbiają, drudzy szczerze nienawidzą. Niezależnie od tego czy jesteście fanami, czy krytykami, jedno trzeba przyznać. Bollywood to przemysł, który zarabia po kilkadziesiąt milionów dolarów za film. Zobaczcie produkcje, które okazały się największymi kasowymi przebojami.

Dochodowy interes

Bollywood jest jedną z najbardziej dochodowych branż biznesowych świata. Każdy film, który pojawia się w kinach przyciąga niezliczoną ilość widzów, a co za tym idzie, całe miliony dolarów przychodów.

Bollywood powstało w latach 70, a nazwa to połączenie słów Bombaj i Hollywood. Co ciekawe, Hindusi nie przepadają za tą nazwą i zamiast Bollywood wolą określenie hindi cinema albo kino hindi-urdu.

Jaki powinien być film, żeby odniósł komercyjny sukces w Bollywood? Przede wszystkim, najważniejsi są aktorzy. Do najpopularniejszych bollywoodzkich aktorów należą Shah Rukh Khan,

Akshay Kumar i Aamir Khan. Ich obecność w filmie jest gwarancją sukcesu.

Zobaczmy, które bollywoodzkie filmy zostały największymi kasowymi przebojami indyjskiego kina.

PK - 120 milionów dolarów

To pierwszy film, który przekroczył próg miliona dolarów. Jest to satyryczny komediodramat, w którym główną rolę gra Aamir Khan.

Film opowiada historię humanoidalnego kosmity, który przybywa na Ziemię i stara się dostosować do życia na naszej planecie. Zadaje ludziom proste i naiwne pytania, jednak oni nie są w stanie na nie odpowiedzieć. Dopiero po jakimś czasie zaczynają postrzegać świat tak, jak robi to przybysz z kosmosu. Opowieść o tym, że czasem warto się zatrzymać i zastanowić nad swoim życiem.

Bajrangi Bhaijaan - 93 miliony dolarów

Ten film jest kolejnym dowodem, że w Bollywood liczą się przede wszystkim aktorzy. Do tej produkcji zaangażowano dwoje z najbardziej popularnych bollywoodzkich aktorów - Salmana Khana i Kareenę Kapoor.

Opowieść o dobru i wsparciu, które możemy uzyskać od drugiego człowieka. Młoda Pakistanka Shahida oddala się od rodziców i niespodziewanie gubi się w obcym kraju. Z pomocą przychodzi Bajrangi, który postanawia pomóc dziewczynie wrócić do domu.

Dhoom 3 - 88 milionów dolarów

Jeden z najdroższych indyjskich filmów w historii. Trzecia i najbardziej popularna część sagi "Dhoom".

Historia indyjskiej grupy cyrkowej, którą zarządza Iqbal Haroon Khan, człowiek wielkiego honoru. Gdy jego biznes popada w kłopoty finansowe, a bank nie chce mu przyznać pożyczki, zrozpaczony mężczyzna popełnia samobójstwo. Jego syn, Sahir, zrozpaczony po śmierci ojca, postanawia zemścić się na bezdusznych bankowcach i napada na placówki banku.

Lubicie Bollywood?

POLECANE RADIA