Co się dzieje z naszym organizmem po wypiciu puszki Coli? Sprawdźmy!

Anna Olesińska
02.09.2016 18:09
Coca - Cola

Coca - Cola (mentalfloss.com)

Coca- Cola jest aktualnie jednym z najbardziej popularnych napojów gazowanych. Można ją dostać praktycznie w każdym sklepie, na całym świecie. Jednak mało kto wie, co dzieje się z naszym organizmem po wypiciu jednej Coli. Co ukrywa się w tej idealnie schłodzonej, czerwonej puszce? Teraz już to wiemy.

Coca - Cola, czyli najlepszy sposób na orzeźwienie

Tu zapewne nikt nie będzie miał żadnych wątpliwości. Cola jest najlepszym sposobem na szybkie orzeźwienie naszego organizmu. Zastanówmy się jednak przez chwilę...Być może lepiej jest zastąpić Colę zwykłą niegazowaną wodą, która odpowiednio schłodzona też zapewni nam ulgę upalne dni? Poza tym, jedna puszka Coca - Coli ma w sobie aż (w przeliczeniu) 7 kostek cukru. Ale Cola to nie tylko słodki smak. Sprawdźmy co się dzieje z naszym organizmem w godzinę po wypiciu jednej puszki Coli.

10 minut - 30 minut

Można by było pomyśleć, że po takiej dawce cukru, u człowiek od razu pojawi się odruch wymiotny. Nic bardziej mylnego. Producenci Coca - Coli dodają do napoju kwas fosforowy, co powoduje u nas wrażenie natychmiastowego orzeźwienia.

Po około pierwszych 20 minutach trzustka przetwarza cukier w tłuszcz. Dlaczego? Ponieważ stężenie cukru we krwi rośnie w zastraszającym tempie i nasza trzustka zaczyna gwałtownie produkować insulinę.

30 minut - 60 minut

Po 40 minutach cała kofeina zawarta w puszce Coli zostaje wchłonięta przez nasz organizm, a co za tym idzie powoduje rozszerzenie źrenic i podnosi ciśnienie krwi. W tym samym czasie, w naszej wątrobie, następuje gwałtowny wzrost stężenia cukru. Po kolejnych pięciu minutach organizm produkuje dopaminę, czyli hormon stymulujący, tak zwany, „ośrodek szczęścia” w mózgu. Dokładnie taka sama reakcja wystąpi po zażyciu heroiny. Niepokojący jest również fakt, że od Coli, czyli od cukru, można się uzależnić. Dlatego też, osoby uzależnione od Coca - Coli mówią, że przed piciem trzęsą im się ręce i czują potrzebę natychmiastowego wypicia napoju.

Po około godzinie następuje hipoglikemia, czyli gwałtowne obniżenie się stężenia cukru we krwi. Poza tym, obniża się również poziom energii i koncentracji.

Nie można też zapomnieć, że Cola jest szkodliwa dla naszych zębów. Przy bardzo częstym piciu nasze szkliwo może zżółknąć lub zszarzeć.

Teraz już wiemy nieco więcej o tym słodkim, orzeźwiającym napoju. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Jesteście fanami Coca - Coli, czy jednak preferujecie inne napoje?

POLECANE RADIA