Naukowe fakty, których nie uczą nas w szkole

Anna Olesińska
31.08.2016 18:59
Jad węza jest zabójczy dla człowieka

Jad węza jest zabójczy dla człowieka (dinoanimals.pl)

Niesamowite cuda nauki i natury, które otaczają nas na każdym kroku, są dowodem na to, że fizyka i biologia są naprawdę fascynujące. Przygotowaliśmy dla Was kilka naukowych faktów i ciekawostek, które mogą mocno Was zadziwić.

Jeśli będziemy robić zdjęcia Słońca każdego dnia, w tym samym miejscu i o tej samej godzinie, otrzymamy zapętlony kształt, znany jako „analemma”

Analemma, czyli linia, mająca kształt ósemki, która powstaje dzięki ruchom Ziemi wokół Słońca i nachyleniu osi obrotu Ziemi do płaszczyzny jej orbity. Oczywiście, najwyższy jej punkt położenia znajduje się latem, natomiast najniższy zimą (przesilenie letnie i zimowe).

Można zapalić zgaszoną świeczkę poprzez „podpalenie” dymu

Gdy zapalamy świeczkę, wosk ulatnia się w powietrzu i ulega spalaniu, w zamian wytwarzając światło. Gdy zgasimy świeczkę, dym, który się unosi zawiera opary wosku, który nie został jeszcze poddany spaleniu. Zatem, jeśli potrzymamy płomień nad dymem, ogień wróci szlakiem dymu do knota i ponownie zapali świecę.

Ciecz zastyga na nagrzanej powierzchni i przybiera kulisty kształt. Efekt ten nazywamy Zjawiskiem Leidenfrosta

Bardzo wysoka temperatura podgrzewa wodę i tworzy warstwę gazu, pomiędzy nagrzaną powierzchnią przedmiotu i wodą, która nie odparowuje. Kiedy różnica między temperaturą powierzchni przedmiotu, a temperaturą cieczy zbliża się do punktu Leidenfrosta, warstwa cieczy staje się stabilna, dając nam taki właśnie efekt. Ostrzegamy i nie radzimy wykonywać tego doświadczenia samodzielnie w domu. Może nastąpić rozpryskanie cieczy, które jest w stanie wywołać poparzenia na skórze.

Co jad węża robi z krwią człowieka? Zamienia ją w „galaretkę”

Teraz wiemy co jad węża może zrobić z naszą krwią i jak niebezpieczne mogłoby być ugryzienie. Ludzka krew po połączeniu z jadem węża bardzo szybko skrzepła i zamieniła się w coś co można nazwać „galaretką”. Jad węża powoduje pękanie naszych czerwonych krwinek i przez to bardzo szybkie krzepnięcie krwi, co dla naszego organizmu może być zabójcze. Jad węza powoduje zwiotczenie mięśni, a następnie śmierć przez uduszenie. Może spowodować również niewydolności układu krążenia, sepsę i niewydolności nerek. Jedynym ratunkiem na jad, jest szybkie podanie surowicy.

Jurto 1 września, dlatego wszystkim uczniom życzymy miłego powrotu do szkoły i udanego roku szkolnego. Mamy nadzieję, że wyżej wymienione fakty zaciekawiły Was na tyle, że zaczniecie bardziej uważać na lekcjach fizyki i biologii.POLECANE RADIA