Niezwykłe "naturalne" płótno. Palestyńczyk maluje na kaktusach!

Weronika Tołwińska
29.08.2016 16:37
Ahmad Yaseen - obraz dziecka na kaktusie

Ahmad Yaseen - obraz dziecka na kaktusie (www.facebook.com/Ahmad-Yaseen-Artist-796017687076724/photos)

"Artysto twórz! Nie gadaj" to cytat Johanna Wolfganga Goethego. Dość wymowny i bardzo prosty w swoim przekazie. Gdyby większość artystów wzięła go do sobie do serca, świat zalałoby więcej sztuki. Artystą, który tworzy, nie zważając na przeciwności losu, jest Palestyńczyk Ahmad Yaseen. Co ciekawe Yaseen tworzy na dosyć oryginalnym płótnie - na kaktusach!

Niezwykłe płótno - niezwykłe obrazy

Ahmad Yaseen nie jest może następcą Van Gohga, Rembrandta czy Picasso, ale i tak zasługuje na spore zainteresowanie. Pochodzi z Samarii (regionu Autonomii Palestyńskiej) i mieszka niedaleko miasta Nablus, w miejscowości Asira ash-Shamaliya. Na tych terenach występuje ogromna liczba kaktusów, które stały się tworzywem dla jego sztuki. Jego koledzy z wydziału sztuki An-Najah National University, są dumni z Ahmada, który jest pierwszym artystą tworzącym na liściach sukulenta.

Kaktusy odzwierciedleniem duszy artysty

Ahmad Yaseen mówi o swojej twórczości, jako o tej, która odzwierciedla zarówno ból Palestyńczyków, jak i nadzieje, które w nich tkwią. Jak wyjaśnia kaktus symbolizuje ziemię palestyńską - to, co ją spotkało i trudne doświadczenia ludzi tam żyjących. Kaktusy są bardzo specyficznymi roślinami. Mogą rosnąć wszędzie, w każdych warunkach atmosferycznych, nie potrzebują dużej ilości wody, ani specjalnych składników do wegetacji, a przede wszystkim są silne i trudne do wytępienie. Artysta porównuje je do wszystkich Palestyńczyków, którzy tak jak te rośliny, są silni i pozostają bez względu na przeszłość historyczną, czy konflikt z Izraelem.

Życie namalowane na liściach

Ahmad Yaseen nie maluje sytuacji, w których dochodzi do konfliktów pomiędzy Palestyńczykami i Izraelczykami. Nie znajdziemy tam wizerunków zakrwawionych ofiar, czy męczenników ginących za swoje przekonania. W jego twórczości natomiast jest dużo nadziei, którą daje innym, aby zapomnieli o strachu i rozpaczy. Na jednym z kaktusów widnieje śpiące niemowlę, które staje się symbolem nowonarodzonej zmiany. Rysując ludzkie twarze, Yaseen osiąga technikę pomiędzy fotografią a rysunkiem - tym samym stają się one bardziej realistyczne. Chciałby, aby jego twórczość poznali inni, a w szczególności Izraelczycy.

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (6)

 • starveling

  Oceniono 7 razy 7

  Jest tylko jeden 'drobny' szczegół - TO NIE SĄ LIŚCIE!!!

 • Gość: P B

  Oceniono 8 razy 6

  Jeżeli już się ktoś zabiera do pisania artykułu, to powinien się wpierw dokształcić, inaczej się zbłaźni.
  Kaktusy to popularna nazwa rodziny sukulentów łodygowych Cactaceae występujących tylko i wyłącznie na kontynentach Ameryki (z wyj. jednego gatunku). Z racji już swej nazwy- sukulent łodygowy- zieloną częśćą rośliny jest zmodyfikowaną łodygą, która magazynuje wodę, liście zaś zostały zmodyfikowane do postaci cierni, sporadycznie mogą pojawiać się drobne liście barwy zielonej na niektórych gatunkach. Nie ma więc możliwości, by namalować cokolwiek na liściach.
  Pozdrawiam.

  Pokaż starsze odpowiedzi (1)

 • lojciecdyrektor

  Oceniono 5 razy 3

  "Pochodzi z Samarii (regionu Autonomii Palestyńskiej)" Serio?! Naprawdę autorka nie ma zielonego pojęcia o czym pisze? Judea i Samaria to terminy używane tylko przez Izrael i jego apologetów, aby zanegować istnienie Palestyny i Palestyńczyków. Więc tym bardziej pisząc tekst o Palestyńczyku pochodzącym z "Samarii" autorka się po prostu ośmiesza. To są Okupowane Terytoria Palestyńskie (nazwa oficjalnie używana przez społeczność międzynarodową), ew. Zachodni Brzeg, a nie żadna "Samaria"!

 • pierwsze_all

  Oceniono 2 razy 2

  A czym on maluje? Czy te farby nie szkodzą roślinom? Nie zanieczyszczają środowiska? Co się stanie jak raz na jakiś czas nawet na pustyni spadnie deszcz i spłyną te farby do rzek - ludzie będą to pić?

 • tetradrachma

  Oceniono 2 razy -2

  E tam Palesdtyńczyk. Gdyby to....Israelczy !!!

 • Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

  POLECANE RADIA