Zara Larsson zbulwersowana wydarzeniami w Szwecji

Żaneta Suchowicz
06.07.2016 13:55
Zara Larsson zbulwersowana wydarzeniami w Szwecji

Zara Larsson zbulwersowana wydarzeniami w Szwecji (www.instagram.com/zaralarsson/)

Wokalistka występowała na Bravalla Festival w Szwecji, podczas którego doszło do gwałtów. Przeczytajcie, co sądzi na temat ofiar i napastników...

Zara Larsson ostro zareagowała na wieść, że podczas festiwalu, w którym brała udział, doszło do licznych gwałtów. Festiwal Bravalla odbywał się w Norkopping w Szwecji. W czasie imprezy, która odbywała się w dniach od 30 czerwca do 2 lipca, podobno aż 5 młodych kobiet padło ofiarą gwałtów, a 12 kolejnych zgłosiło inne przestępstwa na tle seksualnym. Jak donosi „Gigwise”, szwedzka gwiazda muzyki pop udostępniła wpis w swoim rodzimym języku, w którym ciska gromy w napastników.

„Zasługujecie na to, aby spłonąć w piekle (...) Jak mam brać na poważnie słowa, że 'nie wszyscy mężczyźni', że 'jestem miłym facetem', że 'ja nie gwałcę'? Gdzie byli Ci wszyscy 'mili faceci', kiedy dziewczyny były gwałcone? Byliście zbyt zajęci mówieniem im, jak miłymi facetami jesteście?” - pisze pełna żalu Zara Larsson. - „W takiej sytuacji wcale nie jest trudno generalizować. Trudno jest się czuć bezpieczną podczas festiwalu, na który idziesz, żeby dobrze się bawić. Ale nie możesz przez mężczyzn. Ugh.” - dodaje szwedzka wokalistka.

Również zespół Mumford and Sons, który znajdował się na line-up'ie koncertu, wyraził swoje zdanie na temat wydarzeń w Norkopping i oświadczył, że odwołuje swoje występy w tym miejscu, do czasu, kiedy policja i organizatorzy, zredukują „obrzydliwie wysoki wskaźnik przemocy seksualnej” na Bravalla Festival.

Bravalla był jednym z dwóch festiwali w Szwecji, który w minionym tygodniu przeszedł do historii, niechlubnie zapisując się na jej kartach dużą liczbą napaści na tle seksualnym. Po Pukke I Parten w Karlstad, na policji zgłoszono 35 przypadków gwałtów i przemocy seksualnej, również w stosunku do dziewcząt w wieku... 12 lat. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny. Do tej pory zidentyfikowano tylko 7-iu mężczyzn.

„Organizatorzy festiwalu muszą zając się tą sprawą wreszcie na poważnie. Dopiero niedawno, zaczęli pojmować powagę sytuacji, lecz od tego czasu niewiele się zmieniło” - tłumaczy rzeczniczka organizacji Nattskiftet, Lisen Andreasson.

Szwedzkie organizacje pozarządowe i charytatywne znają problem i uruchomiły nawet specjalną akcję, mającą budować świadomość wśród społeczeństwa. Jednakże mimo nagłośnienia sprawy, organizatorzy, a zwłaszcza policja, nie dopełnili swoich obowiązków, aby odpowiednio zabezpieczyć imprezę.

Obecnie Zara Larsson pracuje nad drugim albumem, który będzie jej pierwszym międzynarodowym wydawnictwem. Artystka zadebiutowała w 2014 roku krążkiem "1".

POLECANE RADIA