Szokujące badania! Picie kawy po koncercie grozi utratą słuchu

Żaneta Suchowicz
06.07.2016 12:16
Umiarkowane ilości kawy zazwyczaj nie szkodzą nawet w ciąży. Jeśli jednak masz genetyczną nadwrażliwość na kofeinę, pijesz obfitujące w nią napoje lub przyjmujesz leki, które ją zawierają, możesz mieć problem

Umiarkowane ilości kawy zazwyczaj nie szkodzą nawet w ciąży. Jeśli jednak masz genetyczną nadwrażliwość na kofeinę, pijesz obfitujące w nią napoje lub przyjmujesz leki, które ją zawierają, możesz mieć problem (Shutterstock)

Nowe badania sugerują, że spożywanie kofeiny dzień po koncercie może być szkodliwe dla słuchu. Zapoznajcie się z wynikami i zobaczcie, jak temu zapobiec...

Sezon koncertowy w pełni i zapewne część z Was wciąż przeżywa emocje po tegorocznym Open'erze. Bastille, Florence + The Machine, Pharrel Williams, Red Hot Chili Peppers, Tame Impala, Wiz Khalifa i wielu, wielu innych, zapewniło nam niesamowite wrażenia, do których będziemy wracać jeszcze przez kolejne długie tygodnie. Całe szczęście, ostatni dzień festiwalu przypadł w sobotę, a następnego ranka nie musieliśmy zrywać się wcześnie do pracy. Jednak nie zawsze jest tak kolorowo Czasami koncert ulubionego artysty odbywa się w środku tygodnia, a dzień później musimy wrócić do swoich obowiązków. Jak sobie z tym poradzić? Zazwyczaj ostatnią deską ratunku okazuje się substancja znajdująca się w aromatycznych, palonych ziarnach kawy. W takich okolicznościach jest to całkiem zrozumiałe, lecz nierozsądne i groźne dla naszego zdrowia! Nowe badania wykazały, że kofeina może utrudnić odzyskanie sprawnej kondycji, zmęczonego koncertowym hałasem, słuchu.

Amerykańskie czasopismo medyczne, zajmujące się chorobami głowy i karku, opublikowało badania przeprowadzone przez McGill University Auditory Sciences Laboratory. Trzy grupy świnek morskich płci żeńskiej, uczestniczyły w ciekawym eksperymencie i zostały wystawione na działanie dwóch bodźców - kofeiny i hałasu rzędu 110 decybeli. „Zdarzenia hiperstymulacji dźwiękowej” stosowano przez godzinę pierwszego i ósmego dnia badania, a kofeinę podawano w 15-stym dniu doświadczenia.

Naukowcy dość szybko zauważyli zależność między tymi dwoma czynnikami. Grupa, na której stosowano kofeinę i audio stymulację, reagowała na dźwięki znacznie wolniej niż świnki, które poddawane były tylko głośnej muzykoterapii. W ósmym dniu badania, zwierzaki, które słuchały jedynie hałasu, prawie całkowicie odzyskały słuch reagując na dźwięk o wartości 20 kHz, zaś świnki wystawione na działanie obu czynników, miały problem z dźwiękami o częstotliwości 8, 16 i 25 kHz. Co więcej, nasilenie zmian słuchowych spotęgowało się znacznie w 15-stym dniu eksperymentu. Dźwięk testowy w badaniu posiadał wartość podobną do hałasu emitowanego na koncertach (100-120 dB). Są to oczywiście badania laboratoryjne przeprowadzone na świnkach morskich, ale ostateczne wnioski w nich uzyskane, powinny być dla nas poważnym ostrzeżeniem: kofeina może utrudnić odzyskanie słuchu osłabionego po głośnych wydarzeniach.

Wybierając się na kolejny koncert, pomyślcie zatem o zatyczkach, a następnego dnia lepiej poprosić szefa o dodatkowy dzień urlopu. Planem awaryjnym i alternatywą dla filiżanki kawy, może być zimny prysznic, bądź pobudzający trening - nie stracimy w ten sposób dobrego słuchu i radości z udziału w kolejnych imprezach. A przecież to dopiero początek sezonu Przed nami pełny ciężkich brzmień Jarocin Festiwal, na którym wystąpią m.in. The Prodigy, potem Woodstock i Męskie Granie. Jeszcze w lipcu Polskę odwiedzą Avicii i Lionel Richie, zaś w sierpniu, przed polską publicznością, wystąpią Sting i uwielbiana na całym świecie gwiazda R&BRihanna - to tylko nieliczne z wielu muzycznych wydarzeń tego roku, na które zdecydowanie warto przygotować wszystkie nasze zmysły.

Źródło: http://consequenceofsound.net

POLECANE RADIA