U2, Paul McCartney i Taylor Swift podpisują petycję przeciwko YouTube'owi

Natasza Czarnecka
23.06.2016 12:53
Bono w Kongresie USA

Bono w Kongresie USA (YURI GRIPAS/REUTERS)

O konflikcie między muzykami a serwisem muzycznym YouTube, jest głośno już od kilku miesięcy. Gwiazdy postanowiły wziąć sprawę w swoje ręce. U2, Paul McCartney i Taylor Swift podpisali już petycję.

Wykonawcy zarzucają serwisowi m.in wypłacanie zbyt małych kwot za publikowanie ich dzieł. W tej chwili każdy użytkownik może zamieścić w serwisie utwory podlegające prawom autorskim. Celem petycji jest ograniczenie praktyk stosowanych przez YouTube. Pismo ma trafić do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Muzycy chcą zmian w obrębie ustawy Digital Millenium Copyright, która powstała w 1998 roku i w związku z szybkim rozwojem Internetu stała się nieaktualna. Według wykonawców serwisy muzyczne bogacą się, dzięki tworzeniu bazy materiałów i przyciąganiu licznych użytkowników, którzy mogą korzystać z muzyki za darmo.

Petycję podpisało około 180 artystów, w tym przedstawiciele irlandzkiego zespołu rockowego U2, czy znani z utworów "Sex of Fire" oraz "Use Somebody" Kings of Leon. Nie zabrakło głosu popowej artystki Taylor Swift, a także brytyjskiego piosenkarza i jednego z członków grupy The Beatles Paul'a McCartney'a.

Więcej o:

POLECANE RADIA