Led Zeppelin stawia się w sądzie

Żaneta Suchowicz
15.06.2016 11:46
Led Zeppelin

Led Zeppelin (Warner Music Poland)

Rusza sprawa o skopiowanie kompozycji utworu "Taurus" zespołu Spirit przeciwko "Stairway to Heaven" Led Zeppelin.

Proces znany pod oficjalną nazwą „Michael Skidmore vs. Led Zeppelin et al.” rozpoczął się we wtorek w sądzie federalnym w Los Angeles. Z całą pewnością, uczestnicy tego postępowania są świadkami niecodziennego widowiska, w którym czarująca charyzma członków zespołu, zderza się z wywołującym chrapanie, prawniczym żargonem.

Sprawa cywilna ma rozstrzygnąć spór o domniemanym naruszeniu praw autorskich przez Led Zeppelin z powodu potencjalnego podobieństwa ich klasycznego, rockowego utworu „Stairway to Heaven” do kompozycji „Taurus” zespołu Spirit. Po stronie powoda, jest Michael Skidmore, były muzyk i pisarz muzyczny, który jest wykonawcą „Taurusa”. Sama zaś kompozycja napisana została przez zmarłego już gitarzystę i piosenkarza Randy'ego Californię.

Ludzie zawsze mnie pytają, dlaczego „Stairway to Heaven” brzmi tak samo jak „Taurus”, które zostało wydane dwa lata wcześniej. Wiem, że Led Zeppelin grali także „Fresh Garbage” na swoich koncertach. Supportowali nam na ich pierwszej amerykańskiej trasie - tłumaczył za życia muzyk.

Po drugiej stronie barykady znajdują się wokalista zespołu Led Zeppelin, Robert Plant i gitarzysta Jimmy Page. Sędzia przewodniczący, Gregory Klausner, nadzoruje przewód sądowy, dosyć często upominając obie strony szorstkim, niemal wojskowym tonem. Podczas rozprawy wspomniał, że „nie zamierzamy robić tutaj nic spontanicznego”, co w zabawny sposób miało zasygnalizować ławie przysięgłych powagę sytuacji. Uwagi tej, nie wzięli sobie do serca niestety goście zasiadający na widowni  - troje z nich zostało wyrzuconych z sali za używanie swoich iPhone'ów w czasie rozprawy.

W chwili obecnej ciężko stwierdzić, na czyją korzyść przechyla się szala sprawiedliwości tego postępowania. Sędzia wyznaczył limit trwania pojedynczej rozprawy na 10 godzin dziennie, tak więc możemy się spodziewać, że wyrok zostanie ogłoszony nie wcześniej niż po 3-4 dniach trwania procesu.

Więcej o:

POLECANE RADIA