Kurt Cobain - człowiek, który zmienił oblicze popkultury

Michał Ciemniewski
20.02.2017 14:00
Kurt Cobain to jeden z najważniejszych twórców XX wieku.

Kurt Cobain to jeden z najważniejszych twórców XX wieku. (Fot. B&W)

Pięćdziesiąt lat temu urodził się lider Nirvany, Kurt Cobain.

Kurt Donald Cobain urodził się 20 lutego w miejscowości Aberdeen w stanie Waszyngton. Od dziecka muzyka była mu niezbędna. Początkowo zasłuchiwał się Beatlesami a w latach 70' również takimi grupami jak: Sex Pistols, The Clash czy Black Sabbath. Przejawiał też szczególne zamiłowania do grania na instrumentach. Znana jest opowieść, jak pewnego razu dostał pod choinkę zabawkowy zestaw perkusyjny z myszką Mickey. Podobno grał na nim tak długo, aż zestaw rozpadł się na kawałki.

W 1985 r. założył zespół Fecal Matter, ale to dopiero powstała dwa lata później Nirvana przyniosła mu sławę. Najbardziej rozpoznawalny skład zespołu ukształtował się w 1990 r., kiedy to do Cobaina i basisty Krista Novoselica dołączył grający na perkusji Dave Grohl. W tej formie zespół zdobył ogromną popularność w pierwszej połowie dekady lat 90' a także nagrał swój najsłynniejszy album - "Nevermind". Na krążku znalazły się najważniejsze utwory w dorobku zespołu czyli między innymi "Smells Like Teen Spirit", "Come As You Are" oraz "Lithium". Kurt Cobain był autorem zarówno tych, jak i wszystkich innych piosenek Nirvany.

Artysta ożenił się z liderką grupy Hole, Courtney Love. Z tego związku urodziła im się ich jedyna córka, Francis Bean Cobain. Ani małżeństwo ani całe życie wokalisty nie było jednak szczęśliwe. Muzyk zmagał się z uzależnieniem od heroiny i ciężką depresją. O jego złym stanie świadczyły chociażby słowa, który odpowiadał za każdym razem, gdy ktoś pytał jak się czuje: I hate myself, and I want to die. (nienawidzę siebie i chcę umrzeć). Choroba i uzależnienie doprowadziły go w końcu do popełnienia samobójstwa, 5 kwietnia 1994 r.

Dorobek artystyczny Nirvany, to trzy albumy studyjne i kilka niezapomnianych wydawnictw koncertowych (najsłynniejsze z nich to zapis koncerty unplugged nagranego dla MTV w 1994 r.). O Kurcie Cobainie powstało wiele filmów dokumentalnych. Ostatnim z nich jest głośny obraz z 2015 r. - "Cobain: Montage Of Heck".

POLECANE RADIA