Znamy kolejne gwiazdy, które wystąpią w Jarocinie!

Klaudia Żołnacz
22.12.2015 20:31
Jarocin Festiwal 2015

Jarocin Festiwal 2015 (rr)

TSA, Luxtorpeda, Farben Lehre oraz Oberschlesien to pierwsi polscy wykonawcy Jarocin Festiwal 2016.

Polskie zespoły wystąpią na jarocińskiej scenie obok wcześniej ogłoszonych zagranicznych headlinerów - Slayera oraz Five Finger Death Punch.

Pierwsza z polskich gwiazd, opolska grupa TSA to prekursorzy heavy metalu w Polsce oraz jedna z najbardziej zasłużonych rodzimych formacji przyszłorocznej edycji festiwalu w Jarocinie. Powołana została z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza "Whatfora" Zatwarnickiego. W latach osiemdziesiątych, czyli na początku kariery, muzycy TSA byli jedną z formacji, która za sprawą swoich tekstów stawiała opór komunistycznej rzeczywistości. Wraz z jej rozwojem, zespół wykształcił własny styl muzyczny, czerpiący przede wszystkim z metalu oraz hard rocka. Obecnie grupa ma na koncie siedem studyjnych albumów. Ostatni - zatytułowany "Proceder" - ukazał się w 2004 roku.

Druga z polskich gwiazd - punkowa grupa Farben Lehre - powstała w 1986 roku z inicjatywy Wojciecha Wojdy oraz Marka Knapa. W 1990 roku zespół został jednym z laureatów festiwalu w Jarocinie, gdzie kilkukrotnie pojawiał się także w latach 1987 - 94. Farben Lehre to prawdziwa maszyna koncertowa, która zagrała na największych festiwalowych scenach w Polsce oraz w Europie.

Luxtorpeda to kolejna formacja, która z pewnością ucieszy wszystkich fanów jarocińskich festiwali. Choć grupa powstała zaledwie pięć lat temu, jej trzon tworzy prawdziwa legenda - Robert "Litza" Friedrich, znany z zespołów Acid Drinkers, Arka Noego, Kazik na Żywo oraz 2Tm2,3. Debiutancki krążek grupy, zatytułowany "Luxtorpeda", ukazał się w 2011 roku. Najnowszy album zespołu, o jakże długim tytule "A morał tej historii mógłby być taki, mimo że cukrowe, to jednak buraki", ujrzał światło dzienne w 2014 roku. Krążek zyskał bardzo dobre recenzje, zwracające uwagę na doskonałe thrashowe riffy Friedriecha oraz świetne wokale.

Następny z polskich wykonawców, jakich będziemy mogli zobaczyć na festiwalowej scenie w Jarocinie, to grupa Oberschlesien. Kilka lat temu zrobiło się o niej naprawdę głośno. Wszystko za sprawą udziału muzyków w czwartej edycji programu Must Be The Music, emitowanego na antenie Polsatu. Muzycy z Oberschlesien mieli odwagę zaprezentować polskiej widowni utwory oscylujące wokół industrialnego metalu. W swojej twórczości zespół posługuje się śląskim etnolektem, a styl ekipy z Piekar Śląskich jest często porównywany do niemieckiej formacji Rammstein.

Jarocin Festiwal 2016 odbędzie się w dniach 7 - 9 lipca 2016. Imprezę zorganizuje agencja Prestige MJM we współpracy ze Spichlerzem Polskiego Rocka w Jarocinie. Trzydniowe karnety w cenie 240 złotych można nabyć od dzisiaj, tj. 22 grudnia, od godziny 16:00. Karnety dostępne są na stronie Prestigemjm.com oraz eBilet.pl, a także w sieci salonów Empik na terenie całego kraju. Powyższa cena obowiązuje do 31 stycznia (później wzrośnie).

Więcej o:

POLECANE RADIA