Adam Drath z zespołu BAJM w kwestionariuszu Tuby

Anna Małoszewska
12.10.2015 07:05
Adam Drath

Adam Drath (Facebook)

Na pytania z Kwestionariusza Tuby zgodził się odpowiedzieć Adam Drath. Od ponad 20 lat jest gitarzystą zespołu BAJM, dla którego skomponował takie utwory jak "Myśli i słowa" czy "Lola Lola"

1. Jako muzyk, chciałbym być postrzegany...

... przez innych muzyków - jako dobry fachowiec, dobrze się "dogadujący" muzycznie z nimi. Przez słuchaczy... tu jest trochę inaczej. Mianowicie uczestnicząc w rożnych nowych projektach staję się jakby "postacią", kreuję się zarówno przez wymyślenie oryginalnej funkcji instrumentu/instrumentów ale też w zależności od charakteru projektu dopasowuję np. wygląd, zachowanie. Tu chciałbym być postrzegany jako muzyk wnoszący coś pozytywnego do składu.

2. Poprzez swoją muzykę wyrażam...

... jako muzyk - jak już wspomniałem - chcę "obmyślić" partie instrumentów odpowiednie dla nowego projektu. Jako kompozytor - staram się trafić w klimat osoby dla której piszę, zaproponować jakiś "zestaw dźwięków" właściwy moim zdaniem dla niej.

3. Od wszystkich innych na rynku muzycznym wyróżnia mnie...

... może podejście koncepcyjne do "zadania muzycznego". Co jest zresztą truizmem, bo to właśnie jest cecha indywidualna każdego muzyka.

4. Moim wzorcem i idolem muzycznym jest...

... pewnie jest (i było) ich wielu. To taka specyficzna układanka. Działa to tak ze w określonym momencie świadomie lub podświadomie przywołuje się z zakamarków pamięci coś "z tego czy innego". I pewnie chcąc nie chcąc to słychać, bo nie jesteśmy na bezludnej wyspie i nie da się uciec od inspiracji czy zapożyczeń. Gdzie i od kogo - pozostawiam inteligencji odbiorcy :)

5. Innym z branży muzycznej najbardziej zazdroszczę...

... pewnie zazdrości się ogólnie większych sukcesów niż osiągane przez siebie. Jestem osobą dość racjonalną i nie mam takich odruchów, poza mieszczącymi się w zwykłej ludzkiej normie.

6. Utwór, który za każdym razem rzuca mnie na kolana...

... trudne pytanie. Może ostatnio wszystko Snarky Puppy.

7. Szczytem obciachu jest dla mnie...

... zły gust. Trudno wskazać coś konkretnego. Muzyka jest obecnie zjawiskiem tak homogenicznym, że w obrębie każdego gatunku i u każdego wykonawcy da się usłyszeć i coś kiczowatego, i coś całkiem niezłego.

8. Marzę o tym, żeby wystąpić dla...

... występuję wszędzie tam gdzie mnie "pchnie" to, że ktoś jest zainteresowany zespołem/projektem, w którym uczestniczę. Raczej nie zastanawiałem się, kto chciałbym żeby tego słuchał. Jeśli już, to marzę o tym żeby zainteresowanie po prostu nie gasło :)

9. Nigdy nie wystąpię dla...

.... zdarzają się sytuacje, kiedy zespół musi odrzucić niektóre propozycje koncertowania. Bywa to z różnych względów trudnych do opisania jednym zdaniem i specyficznych zazwyczaj dla danego wydarzenia (np. polityka czy tym podobne.). Więc takie "niezagranie" jest zależne od sytuacji i trudne do określenia z góry.

10. Muzyczna szansa, którą zmarnowałem...

... edukacja. Ale być może jest to jeszcze do naprawienia. Mam taką nadzieję :)

11. Muzyczne marzenie, na które czekam...

... niech pozostanie w sferze marzeń: nieujawnione.

12. Będę spełnionym instrumentalistą jeśli...

... będę nadal miał szczęście znajdować się w konfiguracjach świetnych i kreatywnych muzyków.

13. Muzyczna cecha, której nie lubię u siebie...

... jednej strony nie lubię, z drugiej na niej bazuję: improwizacja. Może mieć pozytywny i negatywny wydźwięk.

14. Moim najważniejszym atutem muzycznym jest...

... wyobraźnia.

15. Największym nieszczęściem byłaby dla mnie...

... w kontekście muzykowania jakaś poważna kontuzja, np.słuchu.

16. Strona / blog, którą śledzę...

... ostatnio najwięcej uwagi poświęcam prowadzeniu czy współtworzeniu stron dotyczących moich projektów, zespołowych czy też powstającego nowego studia nagraniowego.

17. Po śmierci chciałbym być zapamiętany jako...

... dobry człowiek. Co jest chyba niemożliwe bo wiadomo ze wszystko jest względne... ale chciałbym :)

18. Poza muzyką najbardziej inspiruje mnie...

... dbanie o zdrowie, kondycję. Inspiruje mnie to do czynnego uprawiania sportu/ów czy też myślenia o odpowiedniej diecie.

19. U przyjaciół najbardziej cenię...

... bezinteresowność.

20. Moja główna wada to...

... chaotyczność i nieracjonalność niektórych działań.

POLECANE RADIA