Nowy album Blur hitem w Wielkiej Brytanii

Magdalena Staszak
30.04.2015 14:39
Nowy album Blur hitem w Wielkiej Brytanii

Nowy album Blur hitem w Wielkiej Brytanii (DAVE J HOGAN/Facebook)

Płyta kultowego zespołu zatytułowana "The Magic Whip" sprzedaje się na wyspach lepiej, niż pozostali artyści z Top 5 razem wzięci.

Wyniki sprzedaży ogłosiło Radio BBC 1. Oficjalny ranking z tego tygodnia zostanie podany w niedzielę, ale przewaga Blur jest tak duża, że nie powinno dojść do niespodzianek. Nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem, płyty zespołu zawsze były przebojem. "The Magic Whip" to już szósty album, który będzie sprzedażowym "numerem jeden" w ojczyźnie muzyków, po albumach "Parklife", "The Great Escape", "Blur", "13"i "Think Tank". Ponadto ta płyta to wielki powrót grupy z dwóch powodów: to ich pierwszy album od dwunastu lat, kiedy to premierę miał "Think Tank" i pierwszy od szesnastu lat z gitarzystą i czołowym twórcą zespołu - Grahamem Coxonem.

Blur wyprzedza w rankingu m.in. płyty Josha Grobana , Paula Simona, Eda Sheerana, Sama Smitha i Maroon 5.

Wojna Britpopowa, rozpad i wielki powrót po latach

"The Magic Whip" to ósma płyta Blur.  Grupa to prawdziwa legenda brit-popu. Rywalizacja z innym gigantem gatunku, zespołem Oasis, szybko przerodziła się w konflikt, nazwany "Wojną Britpopową". Jego przebieg 1995 r. relacjonowały z upodobaniem brytyjskie gazety, umieszczając wypowiedzi muzyków o sobie nawzajem na pierwszych stronach. Po latach obie strony pogodziły się, a Damon Albarn, frontman Blur, i Noel Gallagher z Oasis wystąpili nawet wspólnie na koncercie charytatywnym w 2013, co zostało przez brytyjski magazyn muzyczny NME określone "momentem historycznym".

W 2002 roku, podczas nagrywania siódmego albumu grupy, z zespołu odszedł gitarzysta i kompozytor Graham Coxon, co poskutkowało zmianę brzmienia Blur i znaczne odchylenie w stronę elektroniki na płycie "Think Tank". Historia zespołu zdawała się dobiec końca - Blur nie szukało nowego gitarzysty, a Damon Albarn skupił się na projektach Gorillaz i The Good, The Bad and The Queen oraz karierze solowej.

Sześć lat później grupa niespodziewanie połączyła szyki dając kilka koncertów w 2008 i 2009 roku, co dało pole do licznych spekulacji i rozbudziło nadzieje fanów. Niestety zostały szybko stłumione, gdy muzycy oznajmili że nie mają planów niczego wspólnie nagrywać. Wbrew zapowiedziom, w kwietniu 2010 ukazał się singiel "Fools Day", a w lipcu 2012 kolejny: "The Puritan". Po tym ostatnim grupa milczała prawie trzy lata, do lutego 2015, kiedy to zapowiedzieli wydanie najnowszej płyty - "The Magic Whip".

Poniżej przypominamy ostatni singiel zespołu, "The Lonesome Street".

Zobacz też:
Gwen Stefani, Steve Wonder, Kendrick Lamar... Gwiazdy wystąpią na nadchodzącej płycie Snoop Dogga
Czego nie wiesz o... Michaelu Jacksonie! [10 FAKTÓW]
Najlepsze cytaty w karierze Madonny [ZESTAWIENIE]

POLECANE RADIA