Jaki był Jon Lord?

Paweł Brol
17.07.2012
Jon Lord

Jon Lord (Jon Lord)

Wspominamy współzałożyciela Deep Purple.

Jonathan "Jon" Douglas Lord urodził się 9 czerwca 1941 roku w Leicester. Muzyk jest znany przede wszystkim z zespołu Deep Purple, jednak zanim założył legendarną grupę, udzielał się także w innych formacjach. Pierwszą z nich było brytyjskie The Artwoods. Lord koncertował z nimi w 1967 roku między innymi w Radomiu. Wtedy występował jako support, ale Jon chciał się ciągle rowzijać.

Rok później założył Deep Purple. Zespół szybko zdobył popularność i jest obecnie uważany za pioniera hard rocka. Do tej pory ekipa sprzedała 100 milionów płyt! W 1976 roku formacja została rozwiązana, a Lord trafił do Paice, Ashton & Lord, z którymi nagrał płytę "Malice in Wonderland". Dwa lata po tym wydarzeniu klawiszowiec zasilił szeregi zespołu Whitesnake, gdzie udzielał się wraz z byłym wokalistą Deep Purple, Davidem Coverdalem. Jon pozostał w grupie do 1984 roku, by następnie reaktywować rozwiązaną formacje. Z Deep Purple grał do 2002 roku, co wyniosło go na wyżyny twórczości.

Po opuszczeniu legendarnej ekipy, udzielał się w wielu projektach. Nagrał solową płytę "Beyond the Notes". Współpracował z dinozaurami światowej muzyki, m.in. z zespołem Abba, z grupą Nazareth.

Zmarł wczoraj w wieku 71 lat w Londynie w wyniku zatoru tętnicy płucnej. Chorował także na raka trzustki.

DEEP PURPLE - słuchaj teraz na Tuba.FM

Zobacz również:

Jon Lord z Deep Purple nie żyje

Więcej o:

POLECANE RADIA