The Pirate Bay zablokowane w Wielkiej Brytanii

Ania Sikora
02.05.2012 11:31
TPB logo

TPB logo (The Pirate Bay logo)

Główne źródło nielegalnego pobierania muzyki i filmów zostanie zablokowane na mocy decyzji brytyjskiego sądu najwyższego.

O zablokowanie szwedzkiej strony z torrentami walczył już brytyjski odpowiednik ZAiKSu, czyli BPI (British Phonographic Industry). Związek zwracał się już od dawna z prośbą do największych dostawców internetu na Wyspach o zablokowanie The Pirate Bay. Żaden się do próśb nie dostosował.

Dopiero brytyjski sąd najwyższy po wydaniu nakazu zmusił dostawców usług internetowych do banowania szwedzkiej witryny. Decyzja opierała się na twierdzeniu, że The Pirate Bay łamie prawa autorskie na przemysłową skalę, pozbawiając tym samym zarobków uczciwe pracującym muzykom czy filmowcom, gdzie ich dorobek rozdaje za darmo.

Zatokowi Piraci sprytnie wykorzystują wszelkie luki prawne i pomimo tego, że szwedzki sąd wydał już trzy lata temu decyzję, w której mówi otwarcie o szkodliwej działalności strony, apelują i odwołują się od każdego postanowienia.

Czy zamykanie takich stron jest początkiem cenzury internetu czy może sposobem na jego uporządkowanie? W sprawie wypowiedział się Greg Mead, właściciel MusicMetric.

- Torrent to plik, który unosi się w internecie, więc nie da się go ot tak złapać, wyrzucić i oskarżyć kogoś. Ściąganie muzyki z internetu zachęca ludzi do kupienia płyty, a później pójścia na koncert danej kapeli. Jednak możliwość ściągnięcia wszystkiego z sieci sprawia, że przemysł muzyczny w Wielkiej Brytanii traci rocznie około miliarda funtów, a w Stanach Zjednoczonych około pięciu razy tyle.

Słuchaj radia internetowego Tuba.fm

Zobacz także:

Więcej o:

POLECANE RADIA