Wspominamy Janis Joplin

rami
19.01.2017 16:00
Janis Joplin

Janis Joplin (mat. prasowe)

Janis Joplin to jedna z najważniejszych kobiet muzyki. Miała barwną osobowość, niewiarygodny głos, a przede wszystkim brak hamulców. Dziś obchodzimy 74 rocznicę narodzin legendy!

Janis urodziła się 19 stycznia 1943 roku w Port Arthur, w Teksasie. Przez większość swojego życia szkolnego była szykanowana i gnębiona przez swoich rówieśników. Wszystko z powodu niezbyt ładnego wyglądu. To sprawiło, że Joplin wyrosła na bardzo silną osobowość.

Kiedy skończyła 20 lat, opuściła rodzinne strony i rozpoczęła życie na własną rękę. Poznała grupę młodych ludzi, u których znalazła zrozumienie i akceptację. Razem z nimi buntowała się przeciwko wszystkim normom, które panowały w tamtych czasach w Stanach Zjednoczonych.

W latach 60 utrzymywała się z grania w barach i klubach. Następnie, jako wokalistka, dołączyła do mało znanego zespołu bluesrockowego Big Brother & the Holding Compan, z którym w 1967 roku wydała płytę.

Rok później opuściła zespół i rozpoczęła solową karierę. Wspomagała zespół Kozmic Blues Band, a następnie Full Tilt Boogie Band. Jednym z jej największych osiągnięć, był występ podczas pierwszego przystanku Woodstock w 1969 roku.

Janis była bardzo ekscentryczna, bezkompromisowa i żywiołowa. Do tej pory wiele osób twierdzi, że nikt nie śpiewał i nie śpiewa bluesa tak żywiołowo, jak ona. Była jedną z pierwszych kobiet, które zrobiły karierę w tak krótkim czasie.

Poza charakterystycznym głosem, jej symbolem stały się skandale. Swoim zachowanie burzyła wszelkie konwenanse i tabu. Imprezy z dużą ilością alkoholu i narkotyków były dla niej codziennością. Oprócz tego stała się symbolem wolności seksualnej.

Jej największymi hitami były: "Piece of My Heart", "Try (Just a Little Bit Harder)", "Cry Baby",  "Me and Bobby McGee", czy  "Mercedes Benz".

Zmarła  4 października 1970 roku w Los Angeles, w wieku 27 lat. Bezpośrednią przyczyną śmierci, było przedawkowanie heroiny.

POLECANE RADIA