Seweryn Krajewski "Jak tam jest"

02.02.2011 17:29
Z przyjemnością informujemy, że udało się - Seweryn Krajewski powróci 21 lutego.

 

Jedno z największych wydarzeń na polskiej scenie muzycznej ostatnich lat ? Bez wątpienia album "Spis rzeczy ulubionych" Andrzeja Piasecznego oraz wspólna trasa wokalisty z kompozytorem płyty Sewerynem Krajewskim. Kto był na jednym z tych magicznych koncertów lub słyszał nagrany wówczas album koncertowy "Na przekór nowym czasom - live", nie mógł się nie wzruszyć, słysząc po wielu latach przerwy niepodrabialny głos Seweryna Krajewskiego. I marzył o tym, by mistrz dał się namówić fanom i przyjaciołom na powrót na estradę. Powrót z prawdziwego zdarzenia. Na płytę, z nowymi piosenkami, tak chwytającymi za serce, jak tylko on skomponować i zaśpiewać potrafi.

Z przyjemnością informujemy, że udało się - Seweryn Krajewski powrócił! A dokładanie powróci 21.02.11 Albumem  "Jak tam jest", jego pierwsze autorskie wydawnictwo od niemal dekady, nawiązuje do klasycznych piosenek Krajewskiego, ale też ukazuje w pogodnie melancholijny sposób zmiany, które zaszły w artyście i które zachodzą w każdym z nas. To już nie sympatyczny łobuziak, wycinający na ławce serce, by zaimponować dziewczynie, która wpadła mu w oko, ale pogodzony ze światem, powściągliwy pan, który lubi na tej starej, dobrej ławce usiąść i powspominać. Ale wie też, że życie jest pełne niespodzianek, że w każdej chwili może go znowu porwać jego wartki nurt: "Na początek, głowa w słońce / Jedno słowo, dobre słowo na początek / Na początek, krok za krokiem / Nową drogą pójdę z tobą na początek".

Mądre, pełne prostych, ale najważniejszych prawd teksty napisał tym razem Sewerynowi Krajewskiemu Andrzej Piaseczny ("Myślę, że Andrzej dosyć głęboko wszedł do mojego świata. Rozmawialiśmy sporo, przekazałem mu, o co mi chodzi"), który zaśpiewał też gościnnie w jednej z piosenek. Ale na tej ławce na wzgórzu, na której tak chętnie przesiaduje kompozytor, gościli i inni - na przykład Anna Teliczan, znana z programu "Mam talent" i Piotr Cugowski, którego głosu Krajewski nie może się nachwalić. O produkcję muzyczną "Jak tam jest" zadbał Krzysztof Pszona, znany m.in. ze współpracy z Kayah.

No więc jak tam jest, na tej nowej płycie Krajewskiego? Tak, jak tylko on potrafi. Przebojowo, ale nie wulgarnie. Prosto, ale nie prostacko.

Melodyjnie, ale nie banalnie.

- "Miejsce dla takiego grania zawsze było, jest i będzie" - twierdzi kompozytor i wie, co mówi.
- "Tylko dzisiaj trudno znaleźć dla tych piosenek miejsce w radiu czy w telewizji" - dodaje z obawą.

Niepotrzebnie. Taka muzyka trafia przecież prosto do serc.

Słuchaj radia Seweryn Krajewski na tuba.FM

POLECANE RADIA